آشنایی با سرنگ های دندانپزشکی

آشنایی با سرنگ های دندانپزشکی

سرنگ از زبان یونانی به معنای لوله گرفته شده است. از سرنگ های دندانپزشکی برای تزریق دارو به بدن استفاده می شود. سرنگ وسیله ای استوانه ای و مدرج می باشد که در ته آن پیستونی قرار دارد که به وسیله فشار دست دارو به جلو می رود و به وسیله سر سوزن تیز به بدن وارد می شود. می توان پیستون را به صورت خطی بکشیم و در راستای قسمت داخلی لوله، فشار دهیم، به این طریق سرنگ می تواند مایع یا گاز را به وسیله وارد کردن و یا بیرون کشیدن از طریق دهانه تخلیه فراهم نماید.

به وسیله یک سوزن در انتهای باز سرنگ میتوان یک نازل و یا لوله نصب کرد تا جریان به داخل و یا خارج از بشکه هدایت شود.

سرنگ ها برای تزریق داروهای بالینی، تزریق داخل وریدی به داخل جریان خون، رسم و اندازه گیری مایعات و یا کار های ترکیبی مانند روان کننده و یا چسب مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه با انواع سرنگ های موجود در پزشکی آشنا خواهید شد.

  • سرنگ های پزشکی

انواع موجود در بازار از سرنگ های پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سرنگ های یک‌بار مصرف
  • قلم های تزریقی
  • انژکتور های سوزنی
  • پمپ های انسولین
  • سوزن های مخصوص

سرنگ ها از نوع هایپودرمی مناسب برای تزریق گاز ها و مایعات به بافت بدن می باشد. از این نوع سرنگ برای از بین بردن و یا بیرون کشیدن این موارد از بدن استفاده می شود. اگر هوا به داخل رگ نفوذ پیدا کند خطر آمبولی هوا را در پی خواهد داشت و خطرناک می باشد. برای جلوگیری از به وجود آمدن آمبولیسم ها از سرنگ حرکت آشنای بالا نگه داشتن سرنگ ، ضربه زدن به آن و بیرون راندن مقدار اندکی از مایع قبل از تزریق می باشد.

هیچگاه از سوزن ها در اعمال پزشکی 2 بار استفاده نمی شود، زیرا باعث انتقال بیماری هایی نظیر HIV و هپاتیت می شود. سرنگ ها برای استفاده دیابتی ها برای تزریق انسولین ممکن است مورد استفاده مجدد قرار بگیرد، زیرا آن ها مجبور به  چندین بار تزریق در طول روز می باشند و به این طریق برای آن ها مقرون به صرفه تر می باشد.

اما همیشه توصیه شده است حتی یک فرد بهتر است از چندین بار تزریق یک سرنگ استفاده نکند، زیرا باعث می شود باکتری های موجود بر روی پوست، وارد جریان خون شده و باعث به وجود آمدن عفونت های خطرناک و حتی مرگ شود. در پزشکی از سرنگ و سوزن های یکبار مصرف برای هرچه پایین بردن خطرات آلودگی استفاده می شود.

  • سرنگ های دندان‌پزشکی

در دندانپزشکی از سرنگ ها برای  دارو های بی حسی و تزریق مواد استفاده می شود. سرنگ دندانپزشکی دارای یک سرنگ بارگذاری شده می باشد که حاوی کارتریج آب بندی شده شامل محلول بی هوشی است. برای تمیز کردن حفره دهان از یک ابزار کمکی که برای تهیه آب، هوای فشرده یا غبار تشکیل شده است استفاده می کنند. به این سرنگ ها، نازل آبیاری دندان و یا سرنگ دندان نیز گفته می شود.

محفظه سرنگ های دندانپزشکی از شیشه و یا پلاستیک ساخته شده است. دارای خطوط و علائمی برای نشان دادن میزان مایعات موجود در سرنگ می باشد و همیشه شفاف می باشد. سرنگ های شیشه ای قابلیت ضد عفونی شدن در داخل اتوکلاو ها را دارند.

سرنگ های نازل سه طرفه از 3 کانال جداگانه تشکیل شده است که حاوی هوا، آب و یا غبار می باشد و با ترکیب هوای تحت فشار به وسیله جریان آب را تأمین می کند. نوک سوزن قبل جدا شدن و جایگزینی می باشد. از سرنگ های دستی که برای تزریق لیدوکائین به لثه بیماران می باشد در انگلستان و ایرلند  استفاده می شود. تولید ، ساخت و فروش سرنگ ها ممکن است در حوزه های قضایی از لحاظ خرید و فروش کنترل شده و فروش بدون نسخه منع شده باشد، این کار به دلیل احتمال استفاده غیر قانونی افراد برای تزریق مواد مخدر و داخل رگی می باشد.

کاربرد های آزمایشگاهی سرنگ های دندان‌پزشکی

سرنگ های یکبار مصرف هیپودرمیک پزشکی به علت هزینه کم و راحتی در آزمایشگاه های تحقیقاتی استفاده می شوند. استفاده از سرنگ در آزمایشگاه ها بعضی اوقات به علت اضافه کردن مایعات به فضای بسیار باریک و محدود برای شستن برخی از دستگاه ها می باشد. از سرنگ ها برای انتقال حلال هاريال اندازه گیری و تزریق معرف ها در قسمت هایی که به دقت بالا نیاز ندارد استفاده می شود.

سایر نکات سرنگ های دندان پزشکی

از سرنگ برای پر کردن کارتریج های جوهر با جوهر موجود د در قلم های چشمه استفاده می شود.  در کاربرد های معمول کارگاهی مانند تزریق چسب به نواحی غیر قابل دسترس و یا برای ترمیم اتصالات در قسمتی که جداسازی آن غیر ممکن است، و یا تزریق روان کننده ها روی سطح ها ی کاری با دقت بالا و بدون ریختن نیز به کار می رود.

در بعضی از موارد از سرنگ های بزرگ هیپودرمیک بدون سوزن برای پرورش و تغذیه ی پستانداران کوچک نیز استفاده می شود.

  • سرنگ های دهانی

سرنگ های دهانی یک وسیله اندازه گیری می باشد که برای اندازه گیری دقیق دوزهای داروی مایع در میلی لیتر به کار می روند. این نوع از سرنگ به سوزن و هیچ وسیله ی دیگری نیاز ندارد و به همین منظور هیچ جایگاهی برای سوزن و ابزار آلات دیگر بر روی آن تعبیه نشده است. محتویات این سرنگ به راحتی داخل دهان افراد ریخته می شود و یا خود سرنگ به وسیله بیمار و یا حیوانات مکیده می شود.

ما را دنبال کنید

مطالب محبوب

جدیدترین اخبار

مارکتینگ در کلینیک دندانپزشکی: چگونه یک کمپین دیجیتالی موثر ایجاد کنیم.
باندینگ دندان چیست | هزینه باندینگ دندان | عکس باندینگ دندان | تفاوت باندینگ و کامپوزیت | قیمت باندینگ دندان

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

مطالب منتخب​

مقالات
arezou kazemi

چه عواملی باعث خرابی توربین های دندانپزشکی می شود؟

توربین ها، مانند هر وسیله دیگری، برای همیشه دوام نمی آورند و ممکن است از خود بپرسید:

چه کاری می توانم انجام دهم تا دوام آن ها را افزایش داد. ما به شما توصیه می کنیم مراقب قطعاتی باشید که بیشتر فرسوده می شوند و همیشه آنها را در شرایط خوبی نگه دارید! 

ادامه مطلب »
طرز نگهداری از هندپیس دندانپزشکی
مقالات
arezou kazemi

نکاتی برای اطمینان از نگهداری هندپیس دندانپزشکی

ما به خوبی می دانیم که خرید هندپیس می تواند نسبتاً گران باشد و قطعاً در یک مقطع زمانی نیاز به تجدید هندپیس خود خواهید داشت. 

با این وجود، راه‌هایی برای به تاخیر انداختن این امر با افزایش طول عمر هندپیس‌هایتان وجود دارد. 

ادامه مطلب »
معیارهای انتخاب لایت کیور
مقالات
arezou kazemi

معیار های انتخاب لایت کیور مناسب کلینیک دندانپزشکی شما

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا بین یک دستگاه لایت کیورینگ و دیگری تفاوت قیمت وجود دارد؟

قیمت علاوه بر طراحی و لوازم جانبی با عملکرد و ویژگی های فنی لایت کیور مانند وزن، طول موج و توان خروجی نیز مرتبط است.

ادامه مطلب »
چگونه دستیاران دندانپزشکی می توانند درد و خستگی را مدیریت کنند | شرایط دستیار دندانپزشک شدن | حقوق دستیار دندانپزشک | کنترل خستگی دستیاران دندانپزشک | ثبت نام دوره دستیاری دندانپزشکی
مقالات
arezou kazemi

چگونه دستیاران دندانپزشکی می توانند درد و خستگی را مدیریت کنند

ممکن است همه متوجه نباشند که دستیار دندانپزشکی می تواند از نظر فیزیکی یک شغل سخت باشد. 

اما کار در زمینه دندانپزشکی شامل حرکات تکراری زیاد و نشستن طولانی مدت در موقعیت های غیر طبیعی است.

ادامه مطلب »