تجهیزات دندان پزشکی شامل چه ابزاری هستند؟

تجهیزات دندان پزشکی شامل چه ابزاری هستند؟

تجهیزات دندان پزشکی پرتابل، تجهیزات سبک، قابل حمل  یا باقابلیت حمل مخصوص می باشند ودر شرایط مختلف می توان از آن ها استفاده نمود. بسیاری از این تجهیزات کم حجم و در ابعاد کوچک تولید می شوند. می توان گفت که هرچه، یک یونیت دندان پزشکی کامل و با کلیه امکانات در اندازه مناسب، تهیه شود قادر خواهیم بود مجموعه قابل حمل را با همه امکانات در اختیار داشته باشیم. ابزار دندان پزشکی  پرتابل به سهولت قابل باز شدن و آماده جهت کار می باشد. در انتهای کار نیز به همان سادگی جمع می شود و از یک نقطه به نقطه دیگر قابل انتقال خواهد بود. هر دندان پزشک می تواند باتوجه به نیاز خود و متناسب با دیگر امکانات، یک مجموعه قابل قبول را برگزیند.

 یونیت دندان پزشکی

پس از ورود به مطب دندان پزشکی با یونیت دندانپزشکی مواجه خواهید شد. این یونیت شامل صندلی است که بیمار بر روی آن مستقر می شود. صندلی دندان پزشکی خود دارای سیستم الکتریکی و پنوماتیکی می باشد که به این وسیله پزشک می تواند کاملا تسلط داشته باشد. هر یونیت دندانپزشکی  دارای امکاناتی مانند ورودی و خروجی آب، هوا و خروجی فاضلاب  می باشد. هریک از این ورودی و خروجی ها جهت کمک به ساکشن، شیر آب، کراشور و دیگر تجهیزات طراحی و نصب شده اند.

 چراغ دندان پزشکی

چراغ دندان پزشکی نوری سفید، سرد و بدون سایه ایجاد می کند که در برابر آب مقاوم می باشد.

 سیستم بهداشتی

این سیستم شامل کاسه کراشور، ساکشن و بزاق کش می باشد. بزاق کش به وسیله آب و هوا عمل می کند. همچنین دارای یک مکش  ضعیف می باشد و برای مکش بزاق از آن استفاده می شود در واقع ساکشن مانند جاروبرقی  عمل می کند و قدرت مکش آن برابر 50 لیتر در دقیقه است. ساکشن قادر است کلیه مواد جامد و مایع را مکش نماید. کاسه کراشور نیز مانند کاسه ای است که در سمت چپ بیمار نصب می شود. از این کاسه جهت تخلیه آب دهان بیمار می باشد. جنس این کاسه به گونه ای است که در مقابل مواد مخالف تغییر رنگ نمی دهد. این کراشور اغلب از جنس سرامیکی، پلاستیکی  یا چینی است.

کمپرسور

کمپرسور  در دو مدل طراحی می شود که یا روغنی و غیر روغنی است و هوای آزاد را به یونیت وارد می کند.

صندلی گردان

تابوره صندلی گردان و کوچکی است که پزشک یا دستیار پزشک از آن استفاده می کنند. در مقابل پزشک میز یا تابلت میزی است که پزشک به آن دسترسی دارد و کلید های متعددی برای کنترل چراغ، تنظیم آب سرد یا گرم کراشور، وضعیت صندلی، کلید کنترل صندلی و پشتی، بر روی آن قرار دارد.

 آمالگاماتور

بخش دیگری که دستیار دندان پزشک برای آماده سازی  مواد یا پر کردن دندان از آن استفاده می کنند، دستگاه آمالگاماتور است. این دستگاه برای تبدیل پودر آمالگام به خمیر به کار برده می شود. از قابلیت های این دستگاه می توان به اندازه گیری واحد و همچنین در صد ترکیب آمالگام و جیوه  اشاره کرد.

هنگامی که دندان پزشک، دندان ترمیمی را با کامپوزیت پر می کند از دستگاه لایت کیور استفاده می کند. این دستگاه با تولید نور ماوراء بنفش موجب، فشرده شدن سریع کامپوزیت خواهد شد.

دستگاه کاویترون  دستگاه دیگری است که برای جرم گیری مورد استفاده قرار می گیرد.

 بخش استریل

کلیه کلینیک ها ومطب های دندان پزشکی ها مجهز به اتاق استریل هستند که برای استریل و پاک سازی لوازم و تجهیزات چند بار مصرف  از آن استفاده می شود. دستگاه اتو کلاو دارای یک محفظه است که تجهیزات درون آن قرار می گیرند. در مرحله بعد محفظه خلاء می شود و در یک فشار معین بخار اشباع شده با دمای مشخص وارد محفظه می شود و به این صورت عملیات استریل  و ضدعفونی تجهیزات دندان پزشکی انجام می شود. با وجود دستگاه اتوکلاو در دندانپزشکی  بیمار می تواند با اطمینان خاطر  و بدون ترس از انتقال یا سرایت بیماری های عفونی به کلینیک مراجعه نماید.

ابزار مربوط به عصب کشی

تجهیزات مربوط به عصب کشی  یا اندو دندان، فایل می باشد. با شنیدن تجهیزات مربوط به عصب کشی خاطره دندان درد در ذهن بیمار تداعی خواهد شد. در صورتی که پوسیدگی های سطحی دندان  ترمیم نشود. به مرور عفونت و پوسیدگی به عصب می رسد و عصب های دندان را دچار فشار و ناراحتی خواهد کرد.  به همین علت در اولین موقعیت باید اقدام به اندو یا عصب کشی کرد. اصلی ترین ابزار عصب کشی دندان فایل می باشد. پس از بی حس شدن فک، به وسیله فرزهای مخصوص دندان برای خارج کردن ریشه  مهیا می شود و با استفاده از فایل عصب را از دهان خارج می سازد. فایل های مخصوص عصب کشی  شامل سوزن های ظریفی هستند که بر اساس رنگشان سایز بندی و کد گذاری می شوند. هر یک از سوزن ها رنگ مخصوصی دارند که در زمان عصب کشی، دندان پزشک  می تواند سوزن مورد نظر خود را انتخاب نماید.

مانیتورهای دندان پزشکی

سایر تجهیزات دندان پزشکی  مانند دستگاه تصویر برداری از دندان، مانیتور دندانپزشکی و تخت دندان پزشکی که در صورت نیاز می توانند به مجموع یونیت اضافه شوند. برای سهولت در حمل و نقل این تجهیزات از چرخ های مستحکم و در اندازه های مناسب با قابلیت جمع یا قفل شدن برای جلوگیری از حرکات اضافی  استفاده می شوند.

مانیتورهای قابل نصب بر روی  یونیت های دندان پزشکی امروزه کاربرد بسیاری دارند  و درابعاد کوچک جهت جلوگیری از افزایش حجم مجموعه دستگاه های قابل حمل موجود می باشند. به کمک این مانیتور ها امکان تصویربرداری از محیط داخل دهان و با بزرگنمایی مناسب امکان پذیر خواد بود.

 دستگاه رادیو گرافی دندان پزشکی

از این دستگاه برای رادیو گرافی داخل دهان و دندان ها استفاده می شود. به دلیل خطرات احتمالی اشعه ایکس سعی تولید کنندگان بر این است که مقدار دوز اشعه ایکس کم شود. به علت بالا بردن کیفیت تصاویر گرفته شده  و عدم نیاز  به فیلم در هر مرتبه مورد، استفاده قرار گرفته می شود. دستگاه های رادیو گرافی کمک بسیاری به دندان پزشکان از لحاظ تصویر برداری دندان می کند. همچنین یونیت های رادیو گرافی  برای تصویربرداری از دندان ( تاج، گردن و ریشه دندان )و شناسایی مشکلات دندان مانند پوسیدگی ها و برنامه ریزی برای آینده مشکلات دندانی کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. تصویربرداری از دهان شامل : رادیو گرافی داخل دهان، رادیو گرافی پارانومیک و رادیو گرافی سفالومتریک می باشد.

ما را دنبال کنید

مطالب محبوب

جدیدترین اخبار

مارکتینگ در کلینیک دندانپزشکی: چگونه یک کمپین دیجیتالی موثر ایجاد کنیم.
باندینگ دندان چیست | هزینه باندینگ دندان | عکس باندینگ دندان | تفاوت باندینگ و کامپوزیت | قیمت باندینگ دندان

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

مطالب منتخب​

مقالات
arezou kazemi

چه عواملی باعث خرابی توربین های دندانپزشکی می شود؟

توربین ها، مانند هر وسیله دیگری، برای همیشه دوام نمی آورند و ممکن است از خود بپرسید:

چه کاری می توانم انجام دهم تا دوام آن ها را افزایش داد. ما به شما توصیه می کنیم مراقب قطعاتی باشید که بیشتر فرسوده می شوند و همیشه آنها را در شرایط خوبی نگه دارید! 

ادامه مطلب »
طرز نگهداری از هندپیس دندانپزشکی
مقالات
arezou kazemi

نکاتی برای اطمینان از نگهداری هندپیس دندانپزشکی

ما به خوبی می دانیم که خرید هندپیس می تواند نسبتاً گران باشد و قطعاً در یک مقطع زمانی نیاز به تجدید هندپیس خود خواهید داشت. 

با این وجود، راه‌هایی برای به تاخیر انداختن این امر با افزایش طول عمر هندپیس‌هایتان وجود دارد. 

ادامه مطلب »
معیارهای انتخاب لایت کیور
مقالات
arezou kazemi

معیار های انتخاب لایت کیور مناسب کلینیک دندانپزشکی شما

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا بین یک دستگاه لایت کیورینگ و دیگری تفاوت قیمت وجود دارد؟

قیمت علاوه بر طراحی و لوازم جانبی با عملکرد و ویژگی های فنی لایت کیور مانند وزن، طول موج و توان خروجی نیز مرتبط است.

ادامه مطلب »
چگونه دستیاران دندانپزشکی می توانند درد و خستگی را مدیریت کنند | شرایط دستیار دندانپزشک شدن | حقوق دستیار دندانپزشک | کنترل خستگی دستیاران دندانپزشک | ثبت نام دوره دستیاری دندانپزشکی
مقالات
arezou kazemi

چگونه دستیاران دندانپزشکی می توانند درد و خستگی را مدیریت کنند

ممکن است همه متوجه نباشند که دستیار دندانپزشکی می تواند از نظر فیزیکی یک شغل سخت باشد. 

اما کار در زمینه دندانپزشکی شامل حرکات تکراری زیاد و نشستن طولانی مدت در موقعیت های غیر طبیعی است.

ادامه مطلب »