همه چیز درباره میکروسکوپ دندانپزشکی

همه چیز درباره میکروسکوپ دندانپزشکی

یکی از ابزار های بسیار کارآمد و درمانی تخصصی ریشه، میکروسکوپ دندانپزشکی می باشد. این ابزار در عصب کشی و یا همان درمان ریشه پیشرفت زیادی داشته است. بزرگنمایی از طریق میکروسکوپ، یکی از پیشرفت های اخیر در حیطه ی دندانپزشکی بوده است. در کشور های پیشرفته دنیا این ابزار در درمان ریشه کاربرد های فراوانی دارد.

از مزایای میکروسکوپ دندانپزشکی می توان به بزرگنمایی، افزایش دید، افزایش نور کافی و ایجاد وضعیت مناسب برای ستون فقرات دندانپزشکان نام برد.

میزان موفقیت درمان به وسیله میکروسکوپ دندانپزشکی

با توجه به اینکه از زمان  ورود میکروسکوپ دندانپزشکی به این عرصه مدت زیادی نمی گذرد و همینطور درمان ریشه استاندارد بدون میکروسکوپ نیز موفقیت بالایی دارد، به طور قطعی نمی توان گفت که موفقیت درمان با میکروسکوپ بیشتر بوده است. اما با توجه به اینکه این فنّاوری باعث بالا بردن دانش ما و همچنین کیفیت دید بالا می شود، به ارائه موفق تر و بهتر درمان کمک خواهد کرد.

میکروسکوپ دندانی و یا لوپ

در چند دهه گذشته استفاده از لوپ های چشمی دندانپزشکی در دنیا و ایران بسیار رواج داشته است. لوپ ها بزرگنمایی خوب و قابل قبولی دارند، اما به علت اینکه بعضی از انواع آن به صورت عینک هستند و یا به سر متصل می شوند، سنگینی آن برای دندان‌پزشک قابل قبول نیست و همچنین مشکلاتی در طولانی مدت برای آن ها ایجاد خواهد کرد.

کاربرد های میکروسکوپ های دندانپزشکی

  • تشخیص پوسیدگی با فناوری میکروسکوپی

یکی از مزایای استفاده از میکروسکوپ دندانپزشکی قدرت دید بالا برای تشخیص مناسب پوسیدگی های دندانی می باشد. این کار با سهولت بیشتری انجام می شود از این رو دندان‌پزشک به آسانی می تواند پوسیدگی را تشخیص داده و درمان نماید. اگر پوسیدگی دندان ها به خوبی درمان نشوند، می توانند در درمان های دیگر مشکلاتی بوجود آورد.

  • درمان های زیبایی دندان با میکروسکوپ دندانپزشکی

با استفاده از میکروسکوپ در درمان ها زیبایی می توانیم به درمان دقیق تری برسیم. رعایت دقت و بزرگنمایی در درمان های زیبایی که همراه با حساسیت های خاص افراد می باشد بسیار سودمند خواهد بود. استفاده از تجهیزات روز دنیا برای متخصص زیبایی دندان بسیار مناسب و مفید می باشد.

  • درمان کاشت ایمپلنت با استفاده از فناوری میکروسکوپی

کاشت دندان، یکی از حساس ترین درمان های دندانپزشکی می باشد. در کاشت دندان باید میزان تخریب بافت های نزدیک به حداقل میزان خود برسد. محل مناسب برای کاشت دندان و بررسی حجم استخوان از نکات مهم در درمان ایمپلنت می باشد. در نتیجه دندان‌پزشک باید بزرگنمایی مناسب با دقت بیشتر برای رسیدن به موفقیت درمان ایمپلنت در دست داشته باشد. در نتیجه میکروسکوپ های دندانپزشکی کمک شایانی درزمینهٔ به متخصصین ایمپلنت دندان ارائه می دهند.

  • درمان ریشه (اندو) با استفاده از فناوری میکروسکوپی

یکی از پرکاربرد ترین درمان ها به وسیله میکروسکوپ دندانپزشکی، جراحی های رتروگرید(آپیکو) می باشد. در جراحی های مربوط به درمان ریشه، وجود بزرگنمایی کمک بزرگی به موفقیت درمان خواهد داشت. به طوری که میتوان بسیاری از به وجود آمدن  پیشامد ها و مشکلات بعدی پیشگیری کرد و درمانی با نهایت دقت و ظرافت ارائه کرد.

آیا استفاده از میکروسکوپ دندانپزشکی بر روی عمر کاری و سلامت اندو تأثیرگذار است؟

پاسخ به این سؤال به صورت قطعی مثبت می باشد. درمان ریشه درمانی می باشد که موفقیت آن به فاکتور هایی علاوه بر نور و بزرگنمایی  دارد. بدون داشتن میکروسکوپ نیز دندان‌پزشکان ده ها سال درمان های موفقیت آمیزی را ارائه کرده اند. اما با توجه به موقعیت کمر و گردن شما در حین درمان، تأثیر بالایی در ارگونومی دارد و بسیار مؤثر می باشد. فناوری واریوسکوپ نیز به ارگونومیک کمک زیادی می کند. به این صورت که شما مجبور نخواهید بود برای داشتن وضوح بیشتر، میکروسکوپ را بالا و پایین ببرید و موقعیت آن را تغییر دهید. در نتیجه با داشتن موقعیت ارگونومیک ثابت، می توانید وضوح تصویر را تنظیم کنید. این بزرگنمایی علاوه بر اینکه غیر قابل انکار است باعث بهبود کیفیت درمان می شود و ارگونومی دندان پزشک را نیز بهبود می بخشد که این عوامل اهمیت بسیاری برای تمامی دندان‌پزشکان دارد.

آیا داشتن میکروسکوپ دندانپزشکی ضروری است؟

بزرگنمایی برای اندو در حال حاضر یکی از ضروریات بزرگنمایی می باشد. همان طور که برای دستگاه های چرخشی و فایل های روتاری نیز بزرگنمایی ( چه لوپ و چه میکروسکوپ) جز ضروریات درمان ریشه تلقی می شود. برای داشتن یک درمان با حداکثر کیفیت،  زمان اندک  و بیشترین اطمینان ما به این ابزار نیاز داریم. یکی از بزرگترین مزیت های میکروسکوپ دندانپزشکی به انواع لوپ، ارگونومی میکروسکوپ می باشد.

در خصوص افرادی که عادت دارند از مانیتور به جای چشمی استفاده کنند و یا از میکروسکوپ های سه بعدی با فرمت دوربین داخل دهانی حاوی بزرگنمایی که تصویرشان روی مانیتور تنها با عینک قابل دیدن می باشد استفاده کنند، مواهب ارگونومی چشمگیر نمی باشد. در این حالت هم با تنظیم مانیتور در یک موقعیت ثابت و ارگونومیک در فاصله مناسب و عادت دادن موقعیت سر، شاید بتوانیم ارگونومیک کار کنیم. یکی از نکات مهم این است که مانیتور کجا قرار می گیرد و گردن ما چه موقعیتی نسبت به مانیتور در درمان های مختلف داشته باشد. واقعیت امر این است که با توجه به موقعیت های مختلفی که مجبورید کار کنید، از نظر ارگونومیک فرق چندانی با کار با لوپ ها از این نظر نخواهد داشت.

هزینه میکروسکوپ های دندانپزشکی

امروزه دندان‌پزشکی میکروسکوپیک، یک امر عادی در دنیا در درمان های دندان پزشکی می باشد. با توجه به قیمت بالای این دستگاه ها و با توجه به اینکه خرید این نوع دستگاه ها بازگشت سرمایه ندارد، خرید آن در ایران بیشتر به علاقه و ذوق دندان‌پزشک بستگی دارد.

امروزه در کشور ما شرکت های زیادی وارد کننده میکروسکوپ های دندانپزشکی هستند و در مطب های زیادی می توان استفاده از این فناوری را مشاهده نمود. در آینده انتظار می رود که همکاران بیشتری بتوانند از این ابزار جدید در مطب خود استفاده کنند.

ما را دنبال کنید

مطالب محبوب

جدیدترین اخبار

مارکتینگ در کلینیک دندانپزشکی: چگونه یک کمپین دیجیتالی موثر ایجاد کنیم.
باندینگ دندان چیست | هزینه باندینگ دندان | عکس باندینگ دندان | تفاوت باندینگ و کامپوزیت | قیمت باندینگ دندان

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

مطالب منتخب​

مقالات
arezou kazemi

چه عواملی باعث خرابی توربین های دندانپزشکی می شود؟

توربین ها، مانند هر وسیله دیگری، برای همیشه دوام نمی آورند و ممکن است از خود بپرسید:

چه کاری می توانم انجام دهم تا دوام آن ها را افزایش داد. ما به شما توصیه می کنیم مراقب قطعاتی باشید که بیشتر فرسوده می شوند و همیشه آنها را در شرایط خوبی نگه دارید! 

ادامه مطلب »
طرز نگهداری از هندپیس دندانپزشکی
مقالات
arezou kazemi

نکاتی برای اطمینان از نگهداری هندپیس دندانپزشکی

ما به خوبی می دانیم که خرید هندپیس می تواند نسبتاً گران باشد و قطعاً در یک مقطع زمانی نیاز به تجدید هندپیس خود خواهید داشت. 

با این وجود، راه‌هایی برای به تاخیر انداختن این امر با افزایش طول عمر هندپیس‌هایتان وجود دارد. 

ادامه مطلب »
معیارهای انتخاب لایت کیور
مقالات
arezou kazemi

معیار های انتخاب لایت کیور مناسب کلینیک دندانپزشکی شما

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا بین یک دستگاه لایت کیورینگ و دیگری تفاوت قیمت وجود دارد؟

قیمت علاوه بر طراحی و لوازم جانبی با عملکرد و ویژگی های فنی لایت کیور مانند وزن، طول موج و توان خروجی نیز مرتبط است.

ادامه مطلب »
چگونه دستیاران دندانپزشکی می توانند درد و خستگی را مدیریت کنند | شرایط دستیار دندانپزشک شدن | حقوق دستیار دندانپزشک | کنترل خستگی دستیاران دندانپزشک | ثبت نام دوره دستیاری دندانپزشکی
مقالات
arezou kazemi

چگونه دستیاران دندانپزشکی می توانند درد و خستگی را مدیریت کنند

ممکن است همه متوجه نباشند که دستیار دندانپزشکی می تواند از نظر فیزیکی یک شغل سخت باشد. 

اما کار در زمینه دندانپزشکی شامل حرکات تکراری زیاد و نشستن طولانی مدت در موقعیت های غیر طبیعی است.

ادامه مطلب »