بهترین زمان برای گذاشتن دندان مصنوعی چه موقع می باشد؟

بهترین زمان برای گذاشتن دندان مصنوعی چه موقع می باشد؟

چنانچه افراد دندان های خود را از دست داده باشند، اولین سؤالی که به ذهن آن ها خطور خواهد کرد این است که زمان مناسب برای گذاشتن دندان مصنوعی چه موقع است؟ و بهترین نوع دندان های مصنوعی کدام است؟در این مقاله سعی شده به این دو سؤال پاسخ داده شود پس همراه ما باشید.

یکی از دغدغه های اصلی خیلی از افراد، از دست دادن دندان ها می باشد  و این که جای خالی آن ها را به چه طریقی پر کنند تا کاملاً طبیعی به نظر بیاید، زیبایی خود را از دست ندهند و در هنگام غذا خوردن با مشکل روبرو نشوند.

یکی از راحت ترین روش ها این است که دندان‌پزشک یک سری کامل از دندان های مناسب دهان شما بسازد و به صورت یک باره تمامی جاهای خالی پر شود. در حالی که زندگی با دندان مصنوعی آداب مخصوص به خود را دارد.

آیا دندان ها پیر می شوند؟

یک سؤال بسیار جالب که ممکن است برای خیلی ها به وجود بیاید این است که آیا دندان ها مانند بقیه ی اعضای بدن پیر می شوند و سن دارند؟ جواب این سؤال خوشبختانه خیر می باشد، دندان ها مانند اعضایی مانند پوست، قلب و یا کلیه نیستند که بعد از گذشت زمان دچار پیری و کهولت سن بشوند.

به علت جنس سخت دندان ها بعد از گذشتن هزاران سال هنوز کیفیت خود را حفظ می‌کنند اما ممکن است دچار تغییراتی شوند و بعضی از خصوصیات خود را از دست بدهند. زمان این تغییرات برای هر فرد متفاوت خواهد بود. ممکن است فردی حتی تا 100 سالگی نیز دندان های سالمی داشته باشد. فاکنور های زیادی بر وجود آمدن این تغییرات دخیل هستند مانند عادت به دندان قروچه، سختی مینا، وضع بهداشت، عادت های جویدن و غیره. در هر حال دندان ها دچار ساییدگی و تغییر رنگ خواهند شد،  اما سن روی آن تأثیرگذار نخواهد بود.

چه زمان دندان مصنوعی واجب می شود؟

موضوع قابل بررسی این است که چه موقع بهتر است بعد از اینکه فرد دندان های خود را از دست داد، برای گذاشتن دندان مصنوعی اقدام کند. هنگامی که دندان ها کشیده می شوند و یا از دست می روند، فک شروع به قهقرایی شدن و سیر نزولی می کند تا وقتی که جای خالی دندان توسط چیزی مانند ایمپلنت پر شود و باعث تقویت استخوان فک شود.

زمان مناسب برای استفاده از دندان مصنوعی به تشخیص دندان‌پزشک بستگی دارد. بعد از اینکه دندان از فک خارج شد 3 تا 6 هفته بعد زمانی که روند ترمیمی فک وجود دارد، می توان از دندان مصنوعی استفاده کرد.

بهترین دندان مصنوعی مناسب دهان کدام است؟

دندان های مصنوعی از لحاظ تعداد یا تکه ای هستند و یا کامل. زمانی که فرد تمامی دندان های خود را از دست داده باشد، از دندان مصنوعی کامل استفاده می کند و زمانی که تعدادی از دندان ها باقی مانده حتی اگر تنها 3 تا 6 دندان طبیعی در دهان وجود دارد، بهتر است از دندان های مصنوعی تکه ای استفاده شود. اگر دندان های طبیعی خراب هم باشند باز هم توصیه می شود آن ها را نکشند و اقدام به ترمیم آن ها نماید. امروزه سعی بر این است که تا جای ممکن دندان های طبیعی حفظ شود و از دهان خارج نشود.

نوع دندان های مصنوعی

دندان های مصنوعی در 2 نوع پلاستیکی و فلزی موجود می باشند. با توجه به نوع فک و عوامل دیگر، دندان‌پزشک تشخیص می دهد که کدام نوع برای بیمار مناسب تر می باشد. در نوع فلزی، دندان دارای قلاب فلزی می باشد. شاید ظاهر زیبایی نداشته باشد اما از نظر سلامتی و بهداشت شرایط بهتری دارد. از نظر زیبایی دندان های پلاستیکی بهتر هستند اما باز هم انتخاب دندان مصنوعی بستگی به بررسی دندان‌پزشک خواهد داشت.

آیا دندان های مصنوعی تاریخ مصرف دارد؟

دندان های مصنوعی دارای تاریخ مصرف نمی باشند. عمر دندان مصنوعی به رعایت بهداشت، عادت ها جویدن و دندان قروچه دارد. در بعضی بیماری ها مانند پارکینسون که فک فرد در حال لرزش می  باشد ساییدگی دندان ها بیشتر می باشد و تعویض دندان ها شاید حتی به سالی یکبار هم برسد. در شرایط معمول تعویض دندان مصنوعی بین 5-8 سال طول می کشد. در حالت کلی قانونی برای تعویض دندان های مصنوعی وجود ندارد . حتی می شود دندان مصنوعی را تعویض نکرد و تنها ترمیم و به اصطلاح آستر داد.

چه موقع بعد از کشیدن دندان ها، فک تحلیل می رود

فک در هر صورت بعد از نبود دندان طبیعی تحلیل می رود، حتی اگر دندان مصنوعی هم در دهان باشد. به عنوان مثال فردی 30 سال از دندان مصنوعی استفاده کرده است، در این مدت آن‌قدر فک تحلیل رفته است که ممکن است با کوچک‌ترین ضربه شکسته شود.

به همین دلیل توصیه می شود وقتی دندانی کشیده می شود از دندان مصنوعی تکه ای استفاده شود تا به کندی پروسه تحلیل فک کمک کند. در این میان ایمپلنت بهترین گزینه می باشد که باعث می شود استخوان های اطراف تحلیل نروند و چیزی درون فک گذاشته می شود.

نگهداری از دندان مصنوعی

محدودیت خاص غذایی برای افرادی که دندان مصنوعی دارند وجود ندارد. اگر عرض، پهنا و قدرت فک فرد بالا باشد، می تواند غذاهای متنوع تری بخورد و محدودیتی ندارد اما رعایت اصول بهداشتی و نگهداری باید به خوبی رعایت شود.

همیشه لازم می باشد فردی که از دندان مصنوعی استفاده می کند بعد از 8 ساعت فک خود را استراحت دهد و دندان ها را از دهان خارج نماید. استفاده از خمیردندان برای شستن دندان های مصنوعی توصیه نمی شود، زیرا خمیر دندان ها باعث ساییدگی دندان ها می شود و چون دندان های مصنوعی از جنس پلاستیک هستند زودتر خراب می شوند.

بهتر از شستن دندان های مصنوعی با صابون و مایع ظرف‌شویی انجام شود. برای ضد عفونی کردن دندان های مصنوعی کامل از مخلوط آب، سرکه یا محلول سفید کننده استفاده کنند و دندان ها را طی مدت نیم ساعت درون آن قرار داده و آبکشی نمایند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *