معرفی قطعات کمپرسور دندانپزشکی

معرفی قطعات کمپرسور دندانپزشکی

کمپرسور همیشه در یک مجموعه یا مطب دندانپزشکی نقش مهم و محوری داشته است. در حال حاضر 4 نوع کمپرسور در بازار وجود دارد.

کمپرسور تسمه ای: نیروی محرکه توسط از الکتروموتور به سیلندر منتقل می گردد.

کمپرسورهای کوبله: سیلندر و الکتروموتور در یک مجموعه قرار می گیرند و نیروی الکترو موتور به طور مستقیم وارد سیلندر می شود.

کمپروسورهای بدون روغن: سیلندر و الکترو موتور کوبله شده می باشد و بدون روغن کار می کنند.

کمپرسور یخچالی: امروزه متأسفانه نوع خوب و با کیفیت این کمپرسور ها کمیاب شده است و باید از مراکز معتبر تهیه شده و مشکل ورود روغن به سیستم در این نوع کمپرسور وجود دارد که با استفاده از میکروفیلتر رفع خواهد شد.

استانداردهای کمپرسور دندانپزشکی

استاندارد مکانیکی

تمامی قطعات کمپرسور دندانپزشکی مخصوصاً قطعاتی که در سطح داخل موتور کمپرسور باد هستند و در گذر گاه هوا قرار دارند حتماً باید مدیکال گرید باشند.

موتور کمپرسور دندانپزشکی

اغلب موتور کمپرسور دندانپزشکی باید هیچ گونه روغن یا اصطلاحاً Oilfree نداشته باشد. حال بر اساس استانداردهای ملی ایران که از سال 1388 به کارگیری کمپرسور روغنی برای مصرف پزشکی و دندانپزشکی ممنوع شده است.

مخزن

معمولاً مخزن کمپرسور دندانپزشکی از یک فلز مقاوم در برابر خوردگی ساخته می شود که در جهت عدم رشد و گسترش میکرو ارگانیسم ها و باکتری های مضر در مخزن، رویه درونی آن با یک لایه ضخیم اپوکسی پوشانده می شود.

شیر تخلیه کمپرسور دندانپزشکی

مخزن کمپرسور دندانپزشکی باید هر چند وقت یکبار البته با توجه به شرایط آب و هوایی محل به صورت کامل تخلیه بشود تا رطوبت داخل مخزن حتی خیلی کم هم باقی نماند و از این رو لازم است که کمپرسور دندانپزشکی مجهز به شیر تخلیه استاندارد و در دسترس باشد.

فیلتر و رگلاتور خروجی

بهتر استکمپرسور دندانپزشکی دارای رگلاتور تنظیم خروجی و فیلتر خروجی باشد لغایت هوای خروجی حائز فشار پسندیده و عاری از هرگونه ذرات معلق باشد.

ایمنی

سیستم خنک کننده و محافظ گرمایی

معمولاً باید موتور کمپرسور مجهز به سیستم تهویه مناسب باشد و محافظ گرمایی داشته باشد تا از گرمای موتور کم شود و در داغ شدن بیش از اندازه موتور که باعث آسیب آن می شود بکاهد.

شیر تخلیه اضطراری

همه کمپرسورها باید مجهز به شیر تهی سازی اضطراری باشد پس در نتیجه در صورت عدم توقف موتور پس از پر شدن مخزن، هوای اضافه را تخلیه کند و مانع از انفجار و آسیب به کمپرسور گردد.

تکنیک مهار عفونت

خشک کن

هوای محیط دارای نم و نا خالصی هایی است که باعث رشد میکروب و بیشتر شدن عفونت در مخزن کمپرسور در مسیر لوله ها و انتقال آن به دهان مریض و هوای محیط کار می شود.

همین طور رطوبت می تواند باعث آسیب و زنگ زدگی اجزای داخل کمپرسور و تجهیزات گران قیمت پیوسته با الان از آن گونه یونیت و اینسترومنت ها می شود که در دراز مدت می تواند خرج های زیادی برای تعمیر و نگه داری تجهیزات به جای بگذارد.

فیلتر آنتی باکتریال

فیلتر آنتی باکتریال در زمان تکمیل فرآیند خشک کردن هوا می تواند باعث شود هوای خروجی از کمپرسور عاری از هر گونه میکرو ارگانیسم و باکتری باشد.

اگر قصد خرید قطعات کمپرسور را دارید می توانید به فروشگاه دکتر مارکتز مراجعه کنید.

معایب اغلب کمپرسور های دندانپزشکی موجود در بازار

کمپرسور باد تسمه ای و کوبله ای

این نوع کمپرسور ها به دلیل لرزش زیادی که دارند صداهای ناهنجار هم از خود بروز می دهند و باعث صدمات زیادی به اعصاب و روان پزشک و بیمار می شود. همین طور باعث نارضایتی و شکایت و اعتراض واحد های مجاور خواهد بود و به همین دلیل است که در مطب ها از این نوع کمپرسور استفاده نمی شود.

کمپرسور بدون روغن

اغلب در این نوع کمپرسورها مشکل روغن پاشی رفع شده است اما مشکل جمع شدن مایعات و آب جمع شده در درون مخزن به دلیل عدم وجود فیلتر وجود دارد و می تواند وارد مدار شوند. در بعضی از کمپرسور های بی کیفیت در بازار مشکل صدا و لرزش همچنان وجود دارد.

اما اکثر کمپرسورها اویل فری که در بازار موجود هستند به دلیل کیفیت پایین قطعات سرعت استهلاک بالایی دارند، همین طور نبود قطعات یدکی برای تعمیر مشکل صدا و لرزش و نهایتاً قیمت بالا را به همراه دارند که باعث می شود در خرید این نوع کمپرسورها موانعی پیش رو باشد.

چگونه یک کمپرسور دندانپزشکی مناسب انتخاب کنیم؟

ممکن است این سؤال برای شما هم که قصد خرید کمپرسور را دارید پیش بیاید پس حتماً این مطلب را مطالعه کنید.

هوای فشرده خشک از مهم ترین و حساس ترین نیازهای یک مرکز دندانپزشکی است.

علاوه بر اینکه تأسیس و تداوم کاری مطب دندانپزشکی کاملاً وابسته به کمپرسور آن می باشد، کیفیت هوایی که مصرف درمانی دارد (به ویژه در دندانپزشکی) از اهمیت بالایی برخوردار بوده و تأثیر زیادی بر سلامت کادر درمان، مراجعه کننده و کیفیت درمان خواهد داشت و باید دست شرایط و استاندارد های لازم برای مصرف در مراکز پزشکی را داشته باشد.

سکوت و آرامش محیط درمان نیز از عوامل مهم رضایتمندی بیماران و حفظ کیفیت خدمات رسانی است، بدون صدا کار کردن کمپرسور در مراکز دندانپزشکی، همواره یکی از دغدغه های اصلی دندانپزشکان در سراسر جهان محسوب می شود.

عوامل کارساز در خرید کمپرسور دندانپزشکی شامل:

  1. قیمت دستگاه
  2. میزان صدا
  3. موارد مربوط به مکان نصب دستگاه
  4. کیفیت و استاندارد کمپرسور دندانپزشکی
  5. خدمات پس از فروش
برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *