هر آنچه درباره پروتز های متحرک و ثابت باید بدانید

هر آنچه درباره پروتز های متحرک و ثابت باید بدانید

یکی از مهمترین کاربرد های پروتز های دندان می توان به یک جایگزین برای دندان های از دست رفته و همچنین جلوگیری از عواقب منفی نبود دندان اشاره نمود. وظایفی مانند حفظ زیبایی، سلامت دهان و دندان و اصلاح طرح لبخند بر عهده پروتز های دندانی می باشد.

تاج و ریشه چیست؟

قسمت قابل مشاهده دندان در کنار مینا که به وسیله آن می توانیم غذا بخوریم، بخندیم و صحبت کنیم تاج دندان نامیده می شود. ریشه قسمتی از دندان می باشد که به وسیله آن دندان به استخوان فک متصل می شود. وقتی فردی دندان خود را از دست می دهد، دندانپزشک به وسیله پیچ های تیتانیوم یا زیرکونیوم، یک ریشه روی فک بیمار نصب می کنند و برای جایگزین تاج از پروتز دندانی استفاده می کنند.

پروتز های ثابت و متحرک

2 نوع معمول از پروتز های دندانی به عنوان متحرک و ثابت شناخته شده است. این پروتز ها از نظر طراحی بسیار طبیعی و راحت تر از دندان های مصنوعی قدیم می باشند و خواهان زیادی پیدا کرده اند. برای انتخاب درست آن ها باید اطلاعاتی کاملی از هریک داشته باشید تا با مقایسه و تفاوت آن ها در عملکرد و کارائی آن ها تصمیم گیری درستی را داشته باشید.

پروتز های متحرک

شناخته شده ترین نوع پروتز، پروتز های متحرک که قابلیت جا به جایی دارند می باشند. این دندان های مصنوعی که در قالب لثه می باشند، در قسمت بالای لثه طبیعی قرار می گیرند. در هنگام قرار دادن پروتز های متحرک درون دهان، ابتدا بایدچسب مخصوص آن را بر روی لثه و دندان قرار داده و سپس پروتز هارا در جای مخصوص خود ثابت نمایید. یکی از معایب استفاده از این چسب ها این می باشد که متاسفانه این چسب ها مطمئن نیستند و در هنگام غذا خوردن، خندیدن و یا صحبت کردن ممکن است بلغزند و یا تکان بخورند که این موجب خجالت فرد می شود.

از دیگر معایب آن می توان به این نکته اشاره کرد که تعدادی از بیمار ها در طول استفاده از پروتز های متحرک احساس ناراحتی می کنند، زیرا قالب های اکریلیک بر روی بافت های نرم و بر روی لثه کشیده می شود. دندان های متحرک باید در پایان روز خارج شوند. در هنگام مسواک زدن باید آن هارا در حوله های تاشوو یا ظرف آب قرار دهیم. بعد از آن بهتر است آن ها را در یک لیوان آب با یک قرص تمیز کننده پروتز قرار دهیم و روز بعد از آن استفاده کنیم.

پروتز های ثابت

دندان های مصنوعی که به بافت لثه متصل می شوند و در بالای لثه های طبیعی قرار می گیرند، پروتز های ثابت می گویند. طریقه ایمن سازی پروتز های متحرک و ثابت با هم متفاوت می باشد. در پروتز های ثابت برای اتصال از فناوری ایمپلنت استفاده می شود.

ایمپلنت، صنعت دندان پزشکی را به صورت چشمگیری بهبود بخشیده است. در مکان های از پیش تعریف شده قوس دندانی، هر ایمپلنت تیتانیوم داخل استخوان فک وارد می شود و استخوان تحریک شده و شروع به روش در بین ایمپلنت دندان می شود.

پروتز های ثابت توسط دندان پزشکان در دهان نصب می شود و توسط دندانپزشک حذف نیز می شود. این پروتز ها مقاومت بالا دارند و بسیار با دوام می باشند. این نوع پروتز بر خلاف پروتز های متحرک، به حرکت در نمی آیند و افراد می توانند از همه ی طیف غذایی بدون هیچ نگرانی استفاده کنند و لذت ببرند.

مزایای پروتز های ثابت

 • دوام و استحکام بیشتر
 • به لثه ها کشیده و مالیده نمی شود و درست در جای طبیعی خود ثابت هستند و تمیز می شوند و از نظر بهداشتی مانند دندان های طبیعی عمل می کنند.
 • پروتز های ثابت تا 20 سال عمر می کنند و یک سرمایه گذاری عالی هستند.

عواملی که در انتخاب نوع پروتز باید در نظر گرفت

 • سابقه دندان پزشکی گذشته بیمار
 • وضعیت سلامت بیمار
 • مشخصات شخصیتی بیمار
 • انگیزه روانشناختی
 • وضعیت اقتصادی بیمار
 • مهارت دندان پزشک

انواع روکش دندان

 • روکش سرامیکی

این روکش ها دارای استحکام مطلوب و خوب می باشد که ظاهری زیبا و مشابه دندان دارد. در قسمت زیر این روکش ها فلز استفاده نمی شود و این یک مزیتی است که باعث دیده نشدن لبه فلزی روکش می شود.

از این روکش هنگامی استفاده می شود که پوسیدگی دندان زیاد باشد، دندان ریخته باشد و یا احتمال ریختن آن زیاد باشد، از این روکش برای بالا بردن زیباتر نشان دادن و استحکام دندان ها استفاده می شود.

 • روکش زیرکونیا

کاربرد این نوع روکش ها در دندان های خلفی و یا بریج دندان می باشد. اروکش زیرکونیا دارای کیفیت بالا و استحکام عالی می باشد ولی از نظر ظاهری از روکش های سرامیکی پایین تری می باشد. دندانپزشکان معمولا از این روکش به علت رنگ سفیدی که دارد برای بازسازی دندان ها استفاده می کنند.

 • روکش PFM

روکش PFM، از نظر ظاهری از 2 نوع گفته شده زیبایی ظاهری کمتری دارد. این نوع روکش ترکیبی از فلز و پرسلن می باشد. استحکام بالا از مزایای آن می باشد. احتمال دیده شدن فلز در آن ها می باشد.

نگهداری

پروتز های دندان قابل حمل و قابل تعویض می باشند. در صورت آسیب دیدگی و یا فرسوده شدن پروتز ها باید نسبت به تعویض آن ها اقدام کرد. با استفاده از مسواک و نخ دندان کشیدن از نفوذ لایه باکتری در آن ها جلوگیری به عمل آورید. مراجعه به دندان پزشک بسیار مهم می باشد. همچنین می توانید از ابزار های مخصوص برای تمیز کردن ایمپلنت ها  بدون آسیب زدن به سطوح فلزی زیر بافت های لثه استفاده کرد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *