کاربرد و ویژگی‌های نوار ماتریکس

کاربرد و ویژگی‌های نوار ماتریکس

  • دارای قابلیت اتوکلاو شدن برای بالا بردن بهداشت در زمان استفاده
  • جایگزینی مناسب برای دیواره از دست رفته دندان
  • ضخامت 50 میکرون
  • ساخته شده از استیل ضد زنگ
  • در اشکال مختلف عرضه می شود و برای استفاده بزرگسالان، اطفال مناسب است.

در حفره های تهیه شده II ،  III ، IV حداقل یکی از دیوار های Inter Proximal دندان حین تهیه حفره از دست رفته است.  وظیفه یک سیستم ماتریکس این است که دیواره ی موقتی ایجاد کند تا ماده ی ترمیمی در مجاور آن قرار گیرد. ماتریکس یک نوار از جنس پلاستیک شفاف یا فلز می باشد. در حین قرار دادن ماده ی ترمیمی جایگزین سطوح پروگزیمال از دست رفته دندان می شود. به منظور ایجاد فرم و کانتور صحیح دندان توسط ترمیم ، استفاده از ماتریکس ضروری است.   نوار ماتریکس در حین قرار دادن ماده ترمیمی توسط یک نگهدارنده بطور محکم نگه داشته می شود. نوار ماتریکس و نگهدارنده نوع Universal (معمولی)  بطور شایع در ترمیم دندان های خلفی استفاده می شود. ماتریکس های پلاستیکی شفاف جهت ترمیم های کامپوزیتی قدامی استفاده می شوند. نوار ماتریکس ، نگهدارنده و وج ی نوار ماتریکس و نگهدارنده ی یونیورسال باید قبل از شروع ترمیم مهیا باشد.

کاربرد نوار ماتریکس

  • راحتی در شکل دهی، استحاکم مناسب از مزیت های نوار ماتریکس است.
  • یک قطعه از نوار ماتریکس از نوار طول لازم را ببرید و یا نوار را در تمام طول خود بدون داشتن ماتریس هولدر قرار دهید.
  • معمولاً نوار ماتریکس از جنس سلولزی است که برای ترمیم های کامپوزیتی در دندان های قدامی استفاده نمی شود و می توان از نوار ماتریکس فلزی استفاده کرد.
  • نوار ماتریکس شفاف برای ترمیم های هم رنگ در نواحی خلفی کاربرد دارد.

نوار ماتریکس چیست؟

نوار های ماتریکس از جنس  Stainless Steelمی باشد که بسیار انعطاف پذیر است و  از نظر انداره و شکل به دو دسته

تقسیم می شوند که عبارت است از :

بدون برجستگی (Universal)

دارای برجستگی  (Extension)

نوار به دور دندان بسته می شود و یک دیواره موقتی ایجاد می کند که ماده ترمیمی در کنار آن قرار داده می شود.

قبل از قرار دادن نوار ماتریکس در داخل نگهدارنده، باید قسمتی از نوار که در ناحیه پروگزیمال قرار می گیرد، را فرم داد تا بتواند شکل صحیح دندان و تماس مناسب با دندان مجاور را ایجاد کند. برای فرم دادن به نوار ماتریکس، لازم است که آن را بر روی کاغذی Paper Pad) یا صفحه کاغذی مخصوص مخلوط کردن سمان هاقرار داده و از یک برنیشر یا از انتهای پنس استفاده کنیم). وسیله را بر روی سطح داخلی نوار مالش می دهیم و این عمل را تا وقتی که انتهای نوار حالت پیچ خوردگی پیدا کند ادامه می دهیم. این عمل باعث می شود که نوار نازک تر شود و همچنین انحنای مناسبی بر روی نوار ایجاد شود که بتواند بهتر با دندان تطابق یابد.

برای خرید نوار ماتریکس می توانید به فروشگاه آنلاین دکتر مارکتز مراجعه کنید.

نگهدارنده یونیورسال

نگهدارنده ی یونیورسال با نام نگهدارنده ی تافل مایر (Tofflemire) نیز نامیده می شود و وسیله ای است که نوار ماتریکس را نگه می دارد.

نوار ماتریکس پلاستیکی  شفاف نوع انتخابی جهت ترمیم های کلاس III ، IV ناحیه قدامی می  باشد. رزین های کامپوزیتی دارای فیلر های غیر آلی می باشند که در صورت استفاده از نوار ماتریکس فلزی ممکن است، موجب خراشیده شدن نوار ماتریکس شوند.

نوار ماتریکس پلاستیکی (Plastic Matrix Strip)

نوار ماتریکس فرم داده می شود ( گرد می شود ) تا بهتر با شکل دندان تطابق یابد. جهت شکل دادن نوار ماتریکس ، آن را بر روی انتهای دسته ی آینه ی دهانی می کشیم. نوار قبل از عمل اچ کردن و قرار دادن ماده ی ترمیمی ، بین دندان ها قرار داده می شود ( مشابه نخ دادن ). نوار محکم به دور دندان کشیده می شود تا کامپوزیت را با کانتور (فرم) طبیعی دندان انطباق دهد. نوار با استفاده از دست و یا گیره نگه داشته می شود تا وقتی که کامپوزیت توسط نور سخت شود.

وج

وج ها را برای انواع ترمیم های کلاس II ، III ، IV به کار می برند. این مسئله بسیار مهم است که دندان پزشک ماده ترمیمی را به شکل اولیه دندان فرم دهد. در صورت عدم وجود تماس با دندان مجاور ، دندان می‌تواند کمی حرکت کند و غذا در فضای بین دو دندان فشرده شده و گیر کند و باعث مشکلاتی برای بیمار شود. یک وج مثلثی شکل از جنس چوب یا پلاستیک در امبرژور ژنژیوال قرار داده می شود تا نوار ماتریکس را بصورت محکم در کنار لبه ی ژنژیوال حفره نگه دارد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *