ویژگی های خاص گلاس آینومر نسبت به موادترمیمی دیگر

مزایای گلاس آیونومر

1- زیست سازگاری:

سیمان‌های گلاس آیونومر به‌طور طبیعیبه علت یون های فیزیکی  زیست فعال هستند.به  دلیل چسبندگی به مینا و حتی استخوان سیمان‌های گلاس آیونومر زیست فعال شناخته می‌شوند.

2- چسبندگی شیمیایی به ساختار دندان:

یون هایشان دارای سر آبدوست هستند بنابراین توانایی ترکنندگی سطوح دندان و ایجاد پیوندهای چسبندهٔ را دارند. چسبندگی شیمیایی سیمان‌های گلاس آیونومر به مینا و عاج دندان بواسطه واکنش یون‌های فسفات موجود در بافت دندان با گروه‌های کربوکسیلات موجود در اسید پلی آکریلیک حاصل می‌شوند.

3- ضریب انبساط حرارتی مشابه با عاج دندان:

ساختار دندان و مواد ترمیمی  بر اثر حرارت نوشیدنی‌ها و غذاهای داغ منبسط و با قرارگیری در معرض مواد سرد منقبض خواهند شد. انبساط و انقباض‌هایی ممکن است سبب شکسته شدن مواد ترمیمی شود.گلاس آیونومر در مقایسه با دیگر مواد ترمیمی دیگر ضریب انبساط حرارتی نزدیک تری به دندان طبیعی دارد.

4- قابلیت ازادسازی فلوئور:

گلاس آیونومر دارای قابلیت آزاد سازی یون فلوئور را دارد. آزادسازی یون‌های فلوئور را می‌توان به دو مرحله تقسیم نمود. ابتدا تخلیه کوتاه مدت از سطح ماده ترمیمی به محیط دندان، سپس آزادسازی طولانی مدت توسط یک فرایند نفوذی از سیمان داخلی. بیش‌ترین میزان آزادسازی ی فلوئور در چهل و هشت ساعت اول است و پس از آن میزان آزادسازی فلوئور کاهش یافته، که این مقدار آزادسازی  فلوئور تا چندین سال ثابت باقی می‌ماند.علاوه بر این،گلاس آیونومر توانایی شارژ سطحی یون‌های فلوئور را نیز دارند.

5- رنگ ظاهری مشابه با دندان:

گلاس آیونومر با ظاهر زیبای مناسب شناخته می‌شوند. این سیمان‌ها نسبت به کامپوزیت‌های رزینی در درجه دوم قرار دارند. گلاس آیونومر از نظر رنگ و شفافیت نسبت به آمالگام، بسیار به دندان شبیه است و استفاده از آن در ترمیم به جای آمالگام، خصوصاً در دندان‌های قدامی، تأثیر زیادی بر ظاهر دندان ترمیم یافته دارد.  یکی از مواردی که در کاربرد.سیمان گلاس آیونومر اصلاح شده با رزین دارای رنگ ظاهری و شفافیت بهتری نسبت به نوع معمولی است.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *