کاندیدای مناسب برای انجام ونیر کامپوزیت

مواد تشکیل دهنده کامپوزیت ها:

از آن زمان کامپوزیت های دندانی تحولات زیادی را سپری کرده اند تا خواص فیزیکی و مکانیکی شان بهبود یابد . برای رفع مشکلاتی چون سایش کامپوزیت ٬ انقباض پس از پخت ٬ جذب آب و چسبندگی به مینا و عاج دندان تلاش های زیادی انجام شده است یک کامپوزیت دندانی از اجزای گوناگون تشکیل شده است این اجزا شامل : مونومر های مختلف ٬ پرکننده ٬ عامل های اتصال دهنده ٬ شروع کننده ٬ شتاب دهنده ٬ پایدار کننده و افزودنی های دیگر . به طور کلی کامپوزیت های دندانی شامل یک فاز پراکنده یا تقویت کننده با مقاومت زیاد و یک بستر (ماتریس) با مقاومت کمتر اند

طول عمر کامپوزیت ها:

طول عمر آن ها می تواند 5 تا 8 سال باشد. با توجه به نتایج مطالعات انجام گرفته، طول عمر کامپوزیت های دندان از بین 3000 نمونه بعد از 10 سال، 2.266 مورد برای آلیاژ ها و 2.010 مورد برای کامپوزیت های ترمیمی بوده است.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای ونیر کامپوزیت هستند:

1. سلامت دهان و دندان پیش از نصب کامپوزیت مهم است:

کاندید مناسب برای کامپوزیت ونیر افرادی هستند که هیچ گونه بیماری لثه، پوسیدگی دندان، عفونت و به طور کلی بیماری دهان و دندان نداشته باشند. اگر کامپوزیت ونیر با وجود بیماری‌های دهان و دندان نصب شود می تواند به پیامدهای بسیار جدی از جمله افتادن دندانهای زیر کامپوزیت و ابتلا به بیماریهای پریودنتال منجر شود

2. کامپوزیت دندان، غیرتهاجمی و بازگشت پذیر است:

کامپوزیت دندان برای افرادی ایده آل است که به دنبال یک روش دائمی برای اصلاح طرح لبخند خود نیستند. با کاشت کامپوزیت دندان تصمیم گیری برای نصب لمینت سرامیکی نیز آسان تر می شود. بسیاری از بیماران ابتدا با کاشت کامپوزیت دندان نحوه اصلاح طرح لبخند خود را بررسی می‌کنند و اگر از نتیجه نهایی راضی بودند پس از حدود سه تا پنج سال که کامپوزیت ونیر نیاز به تعویض داشت آنها را با لمینت سرامیکی جایگزین می‌کنند.

3.کامپوزیت ونیر عیوب ظاهری جزئی را برطرف می کند:

کامپوزیت ونیر ها روش درمانی نیستند بلکه فقط برای پوشاندن عیوب ظاهری به کار می روند. معمولاً افرادی که در یک یا چند دندان آن ها عیوب جزئی وجود داشته باشد به عنوان مثال کج باشد؛ لب پر شده باشد؛ شکسته باشد؛ زرد شده باشد و یا ساییدگی در آنها مشاهده شود؛ کاندید مناسب برای نصب کامپوزیت ونیر هستند.

4. کامپوزیت ونیر روش مناسبی برای سفید کردن دندان ها است:

عمولا افرادی که چندین دندان آنها زرد شده و تغییر رنگ داده، کاندید مناسب برای کامپوزیت ونیر هستند. این افراد با روشهای ساده مانند بلیچینگ و سفید کردن دندان به نتیجه مطلوب خود نمی رسند و یا نتیجه سفید کردن دندانهای آنها، دوام زیادی ندارد و بعد از چند ماه دندانهایشان به سرعت زرد می شود. نصب کامپوزیت دندان به این افراد کمک می کند که مدت طولانی تری از لبخند سفید و درخشان خود لذت ببرند.

5. رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از کاشت ونیر کامپوزیت ضروری است:

کاندید ایده آل برای نصب کامپوزیت دندان افرادی هستند که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت می‌کنند و عادات بدی مانند سیگار کشیدن، دندان قروچه کردن و استفاده از دندان هایشان به جای ابزار را ندارند

6. برای کاشت کامپوزیت باید مینای دندان کافی و سالمی داشته باشید:

از دیگر شرایطی که کاندید مناسب برای کامپوزیت ونیر باید داشته باشد مینای دندان کافی و سالم برای چسبیدن ونیر های دندانی به آنهاست. برای کاشت کامپوزیت دندان نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارید اما کافی بودن مینای دندان برای برقراری پیوند مستحکم بین کامپوزیت ونیر و دندان های شما اهمیت بسیار زیادی دارد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *