بهترین کامپوزیت فلو را انتخاب کنید

چطور بهترین کامپوزیت فلو را انتخاب کنیم؟

ظهور کامپوزیت فلو با خواص شیمیایی و فیزیکی مخصوصشان، تحولی در زمینه دندانپزشکی ترمیمی ایجاد کردند. اما امروزه، این مواد با تنوع زیادی در دسترس هستند؛ لذا برای انتخاب کردن بهترین کامپوزیت فلو باید ویژگی‌های این مواد را بررسی کنیم.

در این مطلب، قصد داریم پرفروش‌ترین کامپوزیت فلو را معرفی کنیم. بنابراین، چنانچه درباره خرید انواع کامپوزیت فلو اعم از بهترین کامپوزیت بالک فیل تردید دارید، در ادامه، با ما همراه باشید تا با آموزش انتخاب بهترین کامپوزیت فلو و شرایط قیمتی آن، بهترین تصمیم را بگیرید.

کامپوزیت فلو چیست؟

کامپوزیت فلو ماده‌ای با ویسکوزیته پایین که از تغییراتی در کامپوزیت های معمولی ساخته شده اند. با آموزش انتخاب بهترین کامپوزیت فلو، در واقع کامپوزیتی را انتخاب می‌کنید که سازگاری بهتری با دیواره‌های حفره دندانی دارد.

چرا کامپوزیت فلو؟

علت این‌که در حال حاضر، دندانپزشکان بیشتری در پی انتخاب بهترین کامپوزیت فلو هستند، به مزایای این ماده برمی‌گردد. براستی این مواد، مرزهای دوام و راحتی کاربرد را جابجا کرده‌اند. در ادامه به مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای کامپوزیت‌های فلو اشاره می‌کنیم.

امروزه درصد حجمی فیلر در بهترین کامپوزیت فلو به 60 تا 72 درصد ارتقا یافته است. افزایش حجمی فیلر کامپوزیت فلو، خواص فیزیکی کلی و مقاومت آن را در برابر سایش بهبود می‌دهد.

ویسکوزیته پایین این مواد امکان آن را می‌دهد تا آن را در سرنگ‌هایی با سوزن و گِیج کوچک بسته‌بندی کنندکه این قابلیت، کاربرد آن را به‌ویژه در ترمیم‌های دندانی کوچک تسهیل می‌کند.

پرفروش‌ترین کامپوزیت فلو shadeهای  مناسبی دارد که دست دندانپزشک را برای کار با آن باز می‌گذارد. رادیوپاسیتی بالای این کامپوزیت فلو کمک می‌کند تا دندانپزشک در ملاقات‌های آتی به راحتی  ترمیم و پوسیدگی ثانویه را از هم تشخیص دهد.

با توجه به این که کامپوزیت های فلو می‌توانند به گوشه‌ها و شکاف‌های ترمیم دندانی جریان یابند، با تشکیل  لایه‌های بسیار نازک، از ایجاد حباب یا فضای خالی جلوگیری می‌کنند.

بهترین کامپوزیت فلو را باید با توجه به چه معیارهایی انتخاب کنیم؟

بهترین انتخاب به معنی مناسب‌ترین انتخاب با شرایط کاری‌تان است. به‌طور کلی، کامپوزیت فلو را باید با توجه به معیارهای زیر انتخاب کنیم.

 • ویسکوزیته:  در واقع، همان سیالیت کامپوزیت فلو است که معمولاً سه درجه دارد: بالا (High) به معنی درجه سیالیت زیاد، متوسط (Medium) به معنی سیالیت متوسط و کم (Low) به معنی سیالیت کم.
 •  فیلر: این ویژگی را با درصد مشخص می‌کنند. معمولاً پرفروش‌ترین کامپوزیت فلو درصد فیلر بیشتری دارد.
 • هیبریداسیون: این معیار به ترکیبات کامپوزیت فلو مربوط است که انواع معمول آن عبارتند از: نانوهیبرید، میکروهیبرید و میکروفیل.

برای آموزش انتخاب بهترین کامپوزیت فلو باید انواع محصولات عرضه شده در بازار را با توجه به معیارهای فوق بشناسیم.

بررسی معیارهای انتخاب بهترین کامپوزیت فلو از بین شناخته‌شده‌ترین برندهای بازار

در ادامه، به معروف‌ترین برندهای محصولات مختلف کامپوزیت‌های فلو می‌پردازیم.

فلو جیانیال جی سی

فلو جیانیال جی سی (G-ænial™ Flo)

این کامپوزیت فلو محصول شرکت معروف GC است. این محصول از سایر کامپوزیت‌های فلو مقاومت در برابر سایش و استحکام بیشتری دارد و براقیت بیشتری را حفظ می‌کند. از ویژگی‌های فلو جیانیال جی سی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • دارای ویسکوزیته کم و قابل استفاده برای ترمیم
 • سیستم جدید تزریق
 • کاربرد آسان
 • مناسب برای ترمیم‌های کلاس I، II، III، IV  و V
 • دارای 15 سایه در سه درجه مختلف
 • دارای فناوری پیشرفته فیلر
فلو جیانیال جی سی
فلو جیانیال جی سی
فلو جیانیال جی سی
فلو جیانیال جی سی

با توجه به ویژگی‌ها و مشخصات فنی فوق، می‌توانیم بگوییم که کامپوزیت فلو جیانیال جی سی (به‌ویژه، نوع یونیورسال آن) ویسکوزیته و فیلر نسبتاً کمی دارد که شاید حدس زده باشید هنگام انتخاب بهترین کامپوزیت فلو رتبه بالایی کسب نمی‌کند.

فلو توکویاما (Tokuyama)

فلو توکویاما (Tokuyama)

شرکت ژاپنی توکویاما دنتال با توجه به سه مشخصه گفته شده درباره کامپوزیت فلو، محصولات متنوعی را تولید می‌کند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ESTELITE® FLOW QUICK – HIGH FLOW : این کامپوزیت فلو ویسکوزیته بسیار کمی دارد و در نتیجه، به‌راحتی جریان می‌یابد و پوشش صاف حفره دندان را تسهیل می‌کند. ویژگی‌های اصلی آن به شرح زیر هستند.

 • دارای 4 سایه
 • مقاوم در برابر سایش
 • براقیت مطلوب با زمان پالیش کوتاه
 • کاربرد عالی
 • طراحی سرنگ جدید برای جلوگیری از نشت پس از تزریق و کاهش ماده باقیمانده در آن
فلو توکویاما (Tokuyama)

ESTELITE® FLOW QUICK : نوع دوم کامپوزیت فلو توکویاما که با رنگ زرد مشخص می‌شود، دارای ۱۷ سایه است و ویسکوزیته کمتری نسبت به نوع اول دارد.

ESTELITE® FLOW QUICK
ESTELITE® FLOW QUICK

تفاوت فلو کویک و های فلو توکویاما

تفاوت فلو کویک و های فلو توکویاما

PALFIQUE® Universal Flow : این مجموعه محصولات توکویاما چهار محصول مختلف را در بر می‌گیرد. در این مجموعه یک کامپوزیت فلو با ویسکوزیته بالا، دو کامپوزیت فلوی متوسط و یک کامپوزیت فلوی کم (Super Low) تعبیه شده‌اند.

PALFIQUE® Universal Flow
PALFIQUE® Universal Flow

برای انتخاب بهترین کامپوزیت فلو از بین این سه محصول، در جدول زیر می‌توانید مشخصات فنی آن‌ها را مشاهده کنید.

PALFIQUE® Universal Flow

کامپوزیت فلو کلیرفیل (CLEARFIL AP-X)

کامپوزیت فلو کلیرفیل،  تطابق دقیق رنگ، جلاپذیری مطلوب و خواص فیزیکی فوق‌العاده‌ای را فراهم می‌کند و از آن برای ترمیم‌های قدامی و خلفی استفاده می‌کنند.

مرور کردن ویژگی‌های این محصول برای آموزش انتخاب بهترین کامپوزیت فلو می‌تواند مفید باشد.

کامپوزیت فلو کلیرفیل
 • تطبیق رنگ دقیق
 • دوام و جلاپذیری زیاد
 • عدم چسبندگی
 • رادیوپلاسیته مناسب
 • مناسب برای ترمیم حفره‌های کلاس I، II، V دندان‌های خلفی و کلاس III، IV، V دندان‌های قدامی
 • ویسکوزیته مطلوب برای جابجایی و قرار دادن آسان
 • دارای 14 سایه مختلف

کامپوزیت فلو متا  Meta – Nexcomp flow

این کامپوزیت فلو از جمله مواد نانوهیبرید است که با اندازه‌های مختلف فیلر نانو برای صیقل‌پذیری عالی عرضه شده است. از ویژگی‌های این کامپوزیت فلو می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

کامپوزیت فلو متا 
 • ویسکوزیته کم
 • دارای رادیوپاسیتی عالی
 • عرضه شده در 14 رنگ از جمله مات و شفاف
 • کاربرد برای: ترمیم حفره، پایه و لاینر برای ترمیم مستقیم، تعمیر مواد موقت اکریلیک و ترمیم‌های غیرمستقیم زیبایی

کامپوزیت فلو دنفیل (DenFil Flow)

این کامپوزیت فلو یک رزین کامپوزیت قابل جریان رادیوپک نوری است که انقباض کم و خواص مکانیکی مطلوبی دارد. این ماده حاوی فیلترهای میکروهیبریدی است که سازگاری رنگی عالی و طبیعی نظیر زیبایی و جلاپذیری بسیار براقی فراهم می‌کنند. از ویژگی‌های این محصول می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • ویسکوزیته و کاربرد خوب
 • جلوه طبیعی با فیلرهای میکروهیبریدی
 • تنوع سایه و شفافیت
 • ترمیم‌های کلاس III، V ، کلاس کوچکتر IV، پایه/لاینر در ترمیم‌های کلاس I و کلاس II
کامپوزیت فلو دنفیل

کامپوزیت‌های بالک فیل

کامپوزیت‌های بالک فیل مواد ترمیمی خاصی هستند که برای کاهش زمان قرار دادن ترمیم کامپوزیت مستقیم طراحی شده‌اند. این مواد در داخل حفره تزریق می‌شوند و نباید با سطح بیرونی در تماس باشند.

ویسکوزیته کم بهترین کامپوزیت بالک فیل این مزیت را دارد که به‌آسانی در محل ترمیم قرار گیرد اما می‌تواند میزان سایش زیادی داشته باشد. بنابراین، این ماده باید با کامپوزیت رزین دارای ویسکوزیته معمولی یا امالگام پوشانیده شود.

در هنگام استفاده کردن از این مواد، مهم است که مطمئن شوید آن‌ها به‌خوبی بر دیواره‌های آماده‌سازی، منطبق شوند. مهم‌ترین ویژگی‌های کامپوزیت‌های بالک فیل را می‌توانیم موارد زیر بدانیم.

کامپوزیت‌های بالک فیل

<یکی از ویژگی‌های مهم این مواد، قابلیت setting و پلیمریزه شدن هم‌زمان آن‌ها است. برای دستیابی به حداکثر عمق 5 میلی‌متری، فرمولاسیون مواد باید اصلاح شود. همچنین، نورهای کیورینگ برای دستیابی به چنین عمقی بسیار اهمیت دارند.

هرچه این مواد شفاف‌تر باشند، نفوذ نور به عمق آن آسان‌تر صورت می‌گیرد.

کامپوزیت‌های بالک فیل

بهترین کامپوزیت بالک فیل کدام است؟

3M™ Filtek™ One Bulk Fill: این کامپوزیت بالک فیل برای سهولت ترمیم‌های خلفی دندان طراحی شده است. این مواد را می‌توانیم در یک مرحله و به‌صورت لایه‌ای ۵ میلی‌متری به کار ببریم. لذا با استفاده از کامپوزیت لایت کیور Filtek One از لایه coping مضاعف بی‌نیاز می‌شوید. این کامپوزیت بالک فیل تطبیق‌پذیری زیادی با حفره‌های دندانی دارد.

Master-Fil™ BULKFILL : کامپوزیت بالک فیل مسترفیل کامپوزیتی با رنگ طبیعی و مقاومت زیاد  است که برای ترمیم‌های خلفی و کور بیلدآپ طراحی شده است. این ماده را می‌توانید با سرعت عمل بالا به‌صورت لایه‌ای تکی با ضخامت ۵/۶ میلی متر به کار ببرید. این محصول در سرنگی حاوی 5/4 گرم ماده مؤثر عرضه می‌شود.

ESTELITE BULK FILL Flow توکویاما

این کامپوزیت بالک فیل، رزین کامپوزیت است که ویژگی‌های زیر را دارد.

 • دارای فیبر سوپرا نانو کروی
 • دارای خواص مکانیکی عالی و زیبایی مطلوب
 • دارای حداقل تنش انقباضی پلیمریزاسیون
 • دارای سازگاری مطلوب با حفره
 • مقاوم در برابر سایش
ESTELITE BULK FILL Flow توکویاما

مقایسه محصولات به‌منظور انتخاب بهترین کامپوزیت فلو

در جدول زیر، خلاصه‌ای از آن‌چه گفتیم را همراه با قیمت محصولات آورده‌ایم.

مقایسه محصولات به‌منظور انتخاب بهترین کامپوزیت فلو

نتیجه‌گیری

برای آموزش انتخاب بهترین کامپوزیت فلو، انواع مختلف کامپوزیت‌های ترمیمی فلو را بررسی کردیم. با توجه به ویژگی‌ها، کاربرد و مشخصات فنی مواد مختلف، می‌توانیم نتیجه بگیریم که درصد فیلر بالای 70 برای مصارف ترمیمی، ایده‌آل است.

کامپوزیت فلوی نانوهیبریدی نیز مزیت مهمی دارد؛ یعنی درصد فیلر بیشتری را در خودش جای می‌دهد. ضمن این‌که از نظر ویسکوزیته مواد، باید توجه کنیم که مواد دارای ویسکوزیته پایین معمولاً برای لاینر زیر ترمیم مناسب هستند.

اما چنانچه قصد ترمیم با استفاده از کامپوزیت فلو را دارید، لازم است انواع دارای ویسکوزیته بالای این محصول را انتخاب کنید. کامپوزیت‌های بالک فیل نیز از نظر نوع کاربری، محدودیت‌های خاص خودشان را دارند.

با توجه به جمیع شرایط، نخستین پیشنهاد ما کامپوزیت فلوCLEARFIL AP-Xاست که محصولی مناسب برای انواع مصارف است. البته می‌توانید برای انتخاب بهترین کامپوزیت فلو، بین کیفیت محصول و توان خریدتان توازن برقرار کنید.
خرید کامپوزیت

اینستاگرام

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *