ارتباط دندانپزشکی کودکان با ارتودنسی چیست؟

ارتباط دندانپزشکی کودکان با ارتودنسی چیست؟

بهطورمعمول،  دندانپزشک اطفال اولین کسی است که با دندان هاییک نفر رو به رو می شود ، بنابراین نقش او از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر این، دندانپزشک اطفال در رویارویی با دندان ها و فک در حال تکامل، دانش لازم را دارد تا خانواده – همراه با کودک – را در مورد بهترین راه برای پیشگیری از مشکلات آینده راهنمایی کند.

دندانپزشکی کودکان و نقش آن

دندانپزشک اطفال دندانپزشکی با آموزش های علمی و عملی دوره تخصصی می تواند با مشارکت والدین مشکلات دهان و دندان نوزادان تا نوجوانان را تشخیص، پیشگیری، درمان و کنترل کند. از این نظر، مهم ترین نقش های دندانپزشک اطفال را می توان این چنین فهرست کرد:

– راهنمایی والدین در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان و خردسالان .

– آگاهی و آموزش عادات خوب بهداشت دهان و دندان به کودکان خردسال؛.

– تشخیص انحرافات احتمالی با عواقب بر روی ساختارهای دندانی.

– شناسایی عوامل خطر و اموزش راهبردهای پیشگیرانه؛

– ارجاع بیمار به خدمات تخصصی دندانپزشکی مناسب با توجه به مشکلی که نیاز به درمان دارد.

اولین مراجعه به دندانپزشک حدود رویش اولین دندان های کودک توصیه می شود. اگرچه ممکن است به نظر زود هنگام و غیر ضروری به نظر برسد که فرزندتان را برای معاینه ببرید، اما هر بار مراجعه می تواند در دراز مدت در هزینه ها و دردسرها صرفه جویی کند. 

در سنین پایین مواردی وجود دارد که در آن بی نظمی قابل مشاهده ای در دندان‌های شیری  دیده می شود که اغلب نشانه‌ای از یک مشکل دندانی در اینده است.

بنابراین، اغلب لازم است هم دندانپزشک اطفال و هم متخصص ارتودنسی داشته باشید، زیرا راه های متعددی برای تشخیص و اصلاح در اوایل دوران کودکی وجود دارد. این به این دلیل است که استخوان سازی و تکامل دندانی هنوز در حال پیشرفت است و در نتیجه به راحتی می توان آن را تغییر داد.

در نتیجه می‌توان اصلی‌ترین دلیل ارتباط متخصص دندان پزشکی کودکان و ارتودنسی را را پیشگیری از مشکلات احتمالی آینده در کودکان دانست

دندانپزشکی کودکان  و ارتودنسی با هم کار می کنند

متخصص دندان پزشکی کودکان به همراه متخصص ارتودنسی با یکدیگر همکاری می کنند  تا از مشکلات دندانی در آینده برای جوانان در دوران کودکی جلوگیری کنند.

نقش دندانپزشکی کودکان در مرحله دندان شیری آغاز می شود، زیرا در این زمان می توانیم تغییرات فانکشال مانند کراس بایت و اپن بایت را شناسایی کنیم. برخی از راه حل ها شامل سایش دندان بدون درد یا افزودن رزین دندان است. اینها جایگزین های درمانی برای کودکان 2 تا 5 ساله هستند.

هنگامی که مشکلی در اکلوژن وجود دارد، انتظار و به تعویق انداختن همیشه بدترین گزینه است و همانطور که در ادامه خواهیم دید، متخصص ارتودنسی به دندانپزشک اطفال در درمان مناسب کمک خواهد کرد. تصمیم گیری نادرست در این مرحله تشخیصی می تواند درمان را پیچیده و هزینه درمان اصلاحی را در اینده افزایش دهد.

تشخیص مال اکلوژن ددر مراحل اولیه به عهده دندانپزشک اطفال است و شامل معاینه بالینی کامل کودک است. 

علاوه بر این، ارزیابی تاریخچه بیمار، تشخیص به همراه تصاویر و تجزیه و تحلیل چندین مدل مطالعه به تدوین یک طرح درمان خوب کمک می کند. 

در طول فاز دندانی مختلط، نقش متخصص ارتودنسی بیشتر ظاهر می شود. در مواردی که با شروع رویش دندان های دائمی نیاز به درمان دیده می شود،از دستگاه های متحرک می توان استفاده کرد، اگرچه استفاده از دستگاه های ثابت از سن 8 یا 9 سالگی به طور فزاینده ای مورد پذیرش قرار گرفته است.

آیا می خواهید به محصولات تخصصی دندانپزشکی کودکان دسترسی بیشتری داشته باشید؟ وب سایت ما طیف گسترده ای از محصولات را ارائه می دهد. 

ارتباط دندانپزشکی کودکان با ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی کودکان و نقش آن در کنار دندانپزشکی کودکان

درمان ارتودنسی در کودکان خردسال به عنوان ارتودنسی پیشگیرانه شناخته می شود و می تواند در کودکان 6 یا 7 ساله شروع شود. در آن سن، دندان ها و استخوان فک هنوز در حال تکامل است، بنابراین درمان برخی از مشکلات آسان تر است.

لزوماً همه مشکلاتی که توسط دندانپزشک اطفال مشاهده می شود نباید با ارتودنسی پیشگیرانه درمان شوند. دو مشکلی که نیاز به مداخله در مراحل اولیه دارند، کراس بایت و اوربایت هستند. 

نیش داخل کراس بایت می تواند باعث رشد نامنظم فک شود. دندان‌های بیرون زده در اور بایت می‌توانند در ضربه ها راحت‌تر شکسته شوند .

درمان زودهنگام ارتودنسی می تواند از مشکلات جدی رشد جلوگیری کند و درمان را کوتاه تر و کمتر کند.

برای درمان ارتودنسی کودکان و نوجوانان استفاده از ابزار مناسب برای این امر ضروری است. ما در دکتر مارکتز محصولات ارتودنسی کامل و متنوعی داریم.

چگونه از این مقاله  در کلینیک خود استفاده کنید؟

هدف این مقاله اساساً نشان دادن این است که وفاداری یک بیمار می تواند از دوران کودکی رخ دهد. کار دندانپزشک کودکان و متخصصین ارتودنسی در دوران کودکی برای آموزش خوب و ایجاد عادت های صحیح دندانپزشکی افراد بسیار مهم است

تعداد کلینیک های دندانپزشکی متخصص در درمان کودکان هر روز در حال افزایش است و این نشان می دهد که فرصت و فضا برای کلینیک ها وجود دارد تا خدمات خود را در آن گسترش دهند.

بنابراین، اولین قدم این خواهد بود که به دنبال متخصصان مورد اعتماد و اضافه کردن آنها به تیم باشید. 

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *