براکت برای ارتودنسی

براکت برای ارتودنسی: نحوه انتخاب مناسب ترین روش برای هر نوع درمان

هر بار در کلینیک دندانپزشکی با بیمارانی با انتظارات بالاتر ملاقات می کنیم. این بیماران دغدغه ها و انگیزه های متفاوتی دارند و مهم است که به عنوان متخصص بتوانیم آنها را درک کنیم. 

بنابراین ما می توانیم درمانی را ارائه دهیم که مناسب این افراد نیز باشد. براکت ها انواع مختلفی دارند که می توانیم در انواع درمان های ارتودنسی از آنها استفاده کنیم. 

هر یک از این براکت ها ویژگی های متفاوتی دارند و برای یک نوع درمان مناسب تر هستند. به همین دلیل مهم است که آنها را بشناسیم.


همچنین بخوانید >>> ترمیم دندان های شیری کودکان


بهترین براکت ها از نظر دوام

اگر فقط دوام براکت ها را در نظر بگیریم، بهترین براکت ها ، براکت های فلزی هستند ، زیرا آنها عملاً نشکن هستند و به نگهداری بسیار کمی نیاز دارند.

 این یکی از عواملی است که باعث می شود بریس های فلزی بیشترین استفاده را در ارتودنسی کودکان داشته باشند. با این حال، براکت‌های شفاف و براکت‌های سرامیکی از نظر دوام بسیار نزدیک به براکت‌های فلزی هستند و این نباید عامل مهمی در تصمیم‌گیری برای انتخاب  باشد.

 اما دوام ، براکت های پلاستیکی و براکت های رزینی به دلیل ظرافت بسیار کمتر است. این امر باعث شکستگی آنها در اواسط درمان می شود و باعث ناراحتی بیمار و صرف زمان زیادی جهت تغییر و تعمیر می شود .

براکت برای ارتودنسی

بهترین براکت ها از نظر زیبایی شناسی:

در بخش زیبایی شناسی،  براکت های شفاف برنده هستند . علاوه بر این، این براکت ها به عنوان ماده ای مشابه شیشه، با گذشت زمان رنگ نمی گیرند و زیبایی خود را در طول درمان حفظ می کنند.  استفاده از آنها همراه با  قوس های زیبایی (سفید ) راحت است.

البته اگر بخواهیم درمان ارتودنسی تا حد امکان دیده نشود. بعد از براکت های شفاف، براکت های سرامیکی مطرح می شوند که در ابتدای درمان زیبایی شبیه به براکت های شفاف دارند ، اما اگر بیمار خیلی مراقب بهداشت نباشد و از خوردن غذاهایی مانند قهوه، چای و … پرهیز نکند به مرور تیره می شود .

بهترین براکت ها از نظر ظرفیت چسبندگی

براکت  های فلزی  بهترین چسبندگی را به سطح دندان دارند. این یکی دیگر از دلایلی است که آنها پادشاهان بلامنازع ارتودنسی کودکان قرار داده است، زیرا کندن آن برای کودکان دشوارتر است. با این حال، براکت‌های سرامیکی و شفاف، سطوحی را برای به دست آوردن زبری بیشتر در ناحیه چسبندگی دارند.

بهترین براکت ها از نظر راحتی بیمار

در ابتدای درمان ارتودنسی، طبیعی است که بیمار کمی احساس ناراحتی کند، زیرا جسم خارجی را در دهان وارد کرده ایم که باید به آن عادت کند. 

تفاوت زیادی از نظر راحتی بیمار بسته به جنس براکت وجود ندارد. البته باید کیفیت براکت را در این زمینه در نظر بگیریم، زیرا  براکت‌های باکیفیت  لبه‌هایی با پرداخت و جلای بهتر دارند.

بهترین براکت ها از نظر بهداشت دهان و دندان

اصرار داشته باشید که بیمار بهداشت دهان و دندان را با هر نوع براکتی حفظ کند. با این حال،  براکت‌های فلزی  در این جنبه تا حدودی راحت‌تر هستند، زیرا رنگ تیره آن‌ها به راحتی نشان می‌دهد که لیگاتور تا حدودی زرد شده است. 

با براکت‌های سرامیکی و براکت‌های شفاف، باید در تمیز کردن بسیار دقیق‌تر عمل کنیم، زیرا به محض اینکه بند پلاستیکی شفاف شروع به زرد شدن کند، خیلی بیشتر قابل مشاهده و قابل دیده شدن خواهد بود.


همچنین بخوانید >>> براکت ارتودنسی چیست؟


بهترین براکت ها از نظر قیمت

برای درمان‌های ارتودنسی که قیمت آن یک فاکتور حیاتی است، براکت‌های فلزی برنده واضحی هستند. براکت های فلزی بسیار ارزانی وجود دارد، اما بسیار مهم است که اطمینان حاصل شود که حداقل کیفیت لازم را دارا هستند و همه گواهینامه ها را برای عرضه در اتحادیه اروپا دارند.

 براکت‌های سرامیکی تا حدودی گران‌تر هستند و در نهایت براکت‌های شفاف را پیدا می‌کنیم که باید برای درمان‌هایی که زیبایی‌شناسی در آن‌ها عامل مهمی است، انتخاب شود.

براکت برای ارتودنسی

بهترین براکت ها از نظر سرعت درمان

اگر آنچه ما به دنبال آن هستیم تسریع در درمان است، جنس براکت فراتر از طراحی براکت چندان مهم نیست. از این نظر،  براکت‌های خود بستن با اصطکاک کم  به وضوح برنده هستند و می‌توانند درمان را در چند هفته تسریع کنند.

 براکت های خود بستن معمولاً فلزی هستند، اما براکت های سرامیکی خود بستن نیز وجود دارند. این نوع براکت‌ها تا حدودی گران‌تر از براکت‌های معمولی هستند، اما با کاهش زمان درمان، باعث صرفه‌جویی در زمان ویزیت بیمار و زمان حرفه‌ای می‌شوند، به همین دلیل است که اغلب استفاده از آن‌ها ارزشمند است.

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، نوع براکت مورد استفاده به درمان و ویژگی های بیمار بستگی دارد. به همین دلیل مهم است که همه انواع را بشناسیم تا جایگزین هایی را به بیمار ارائه دهیم و و در جایگاه لازم از آنها استفاده کنیم.

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *