آلیاژ های نیکل تیتانیوم

آلیاژ های نیکل تیتانیوم مقاوم ترین فایل هاب اندونتیک به استرس های خمشی

آلیاژ نیکل-تیتانیوم یک ماده ایده آل در زمینه اندودنتیکس است، زیرا به راحتی قابل تغییر شکل، نرم و انعطاف پذیر است و از همه بهتر: فوق الاستیک و بسیار مقاوم در برابر تنش خمشی است که به ویژه برای ابزار دقیق بسیار مفید است.

آلیاژ NiTi در مقابل فولاد ضد زنگ

مهمترین مزیت ابزارهای NiTi نسبت به ابزارهای ساخته شده از فولاد ضد زنگ ، رفتار فوق الاستیک آنها است. آنهایی که از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند، هنگامی که در معرض همان تغییر شکل قرار می گیرند، نمی توانند به شکل اولیه خود بازگردند.

فایل های روتاری همچنین دارای مزیت بزرگ انعطاف پذیری شگفت انگیزی هستند که به آنها اجازه می دهد تا 360 درجه در کانال های منحنی بچرخند و آماده سازی سریع و کارآمد را ایجاد کنند.

اما نه تنها فایل های روتاری از NiTi ساخته شده اند، بلکه ابزارهای دستی نیز وجود دارند و به عنوان یک قاعده از یک الگوی از پیش تعیین شده پیروی می کنند و اصل مخروطی 2٪ را رعایت می کنند. برخی از نمونه‌ها عبارتند از فایل‌های H ،Hedstorm، Reamers

آلیاژ های نیکل تیتانیوم

همچنین بخوانید >>> بهترین بیمه دندانپزشکی


انواع آلیاژ NiTi در فایل های ریشه

فاز R آلیاژ نیکل تیتانیوم

آلیاژ NiTi Phase R از یک سیم NiTi که تحت عملیات حرارتی سرمایشی و گرمایشی قرار گرفته بود، کشف شد، بنابراین فاز کریستالوگرافی با)ساختار کریستالی لوزی وجهی) یا همان فاز R حفظ شد، که امکان ساخت فایل‌های NiTi را با چرخاندن فراهم می‌کند.

فایل های به دست آمده با استفاده از آلیاژ NiTi Phase R ، انعطاف پذیری بیشتر و استحکام کمتر و مقاومت کمتری در برابر تغییر شکل الاستیک دارند، اما در عین حال عمر مفید بیشتری در خمش چرخشی دارند، یعنی در برابر شکستگی های ناشی از خستگی مقاومت بیشتری دارند .

نماینده این دسته فایل های K3 XF برند SybronEndo  هستند . این فایل‌ها بر خلاف سیستم‌های دیگری که تیغه‌ها ممکن است جابه‌جا شوند یا ترک بخورند، برای افزایش پشتیبانی، مقاومت بیشتر و جلوگیری از تغییر شکل، به سطح برش خود جرم اضافه کرده‌اند.

خصوصیات فایل های k3 XF NITI برند SybronEndo

انعطاف پذیری استثنایی و مقاومت در برابر خستگی چرخشی (به لطف فناوری R-Phase.)

70٪ انعطاف پذیرتر و 2-3 برابر بیشتر در برابر خستگی چرخشی (در مقایسه با سایر فایل های روتاری مقاوم تر است.)

خود مرکزی برای ایجاد ثبات بیشتر با یک تیغه برش شعاعی سوم.

نوک غیر فعال برای جلوگیری از انسداد و کاهش احتمال انتقال عاج و دبری به ناحیه اپیکال

سیم M-  آلیاژ نیکل تیتانیوم

آلیاژ NiTi M-Wire با فرآیند ترمومکانیکی خاصی به دست می آید که در آن سیم M-Wire باعث می شود که مارتنزیت در ریزساختار آلیاژ قرار گیرد.

وجود مارتنزیت برای بهبود نتایج از نظر انعطاف پذیری و مقاومت در برابر شکستگی ناشی از خستگی، در مقایسه با ابزارهای به دست آمده با آلیاژ NiTi معمولی ضروری است.

فایل‌هایی که در این دسته پیشنهاد می‌کنیم، فایل‌هایmConic Flex  برند Medicalineهستند که دارای درصد مخروطی شدن متغیر هستند،به همین دلیل به ویژه در ابزار دقیق کانال‌های ریشه با انحنای آپیکال مفید هستند.

فایل های  Flex mConic NiTiبرند Medicaline

این فایل ها تحت یک عملیات حرارتی قرار گرفته اند که آنها را نسبت به فایل های اندودنتیک آلیاژی NiTi بسیار انعطاف پذیرتر و در برابر خستگی چرخه ای (خطر کمتر شکستگی ناشی از خم شدن و پیچش) مقاوم تر می کند.

این فایل‌ها ساخته شده از آلیاژ مارتنزیتی هستند که علاوه بر انعطاف‌پذیری، به‌دلیل تبدیل فاز به راحتی تغییر شکل داده و در هنگام گرم شدن، اثر حافظه ایجاد می‌کنند.


همچنین بخوانید >>> خدمات دندانپزشکی و تعرفه های اعلام شده در سال 1401


آلیاژ های نیکل تیتانیوم

آلیاژ نیکل تیتانیوم با حافظه کنترل شده

این فایل ها تحت یک عملیات ترمومکانیکی تولید می شوند که موجب می شود حافظه شکل را کنترل کنند. این فرآیند به فایل اجازه می دهد تا با انعطاف پذیری زیاد مسیر آناتومیکی کانال را دنبال کند و خطر تشکیل پله، انتقال دبری به آپیکال کانال و سوراخ شدن ریشه را کاهش دهد.

فایل های به دست آمده از سیم های فلزی NiTi با حافظه شکل کنترل شده، در مقایسه با  NiTiمعمولی، انعطاف پذیرتر، مقاوم تر در برابر شکستگی ناشی از خمش چرخشی (شکستگی خستگی) و پیچ خوردگی هستند که با وجود انعطاف پذیری زیاد اما حافظه شکل فایل‌های NiTi معمولی را ندارند، بنابراین می‌توانند آناتومی کانال ریشه را با دقت زیادی دنبال کنند.

فایل های HyFlex CM NiTi برند Coltene

آنها می توانند درست مانند فایل های فولادی ضد زنگ از قبل خم شوند و این به جلوگیری از تشکیل پله کمک می کند، به خصوص در کانال های ریشه با انحنای بسیار تیز.

آنها فایل های چند منظوره هستند که پس از عملیات حرارتی شکل خود را بازیابی می کنند.

HyFlex CM NiTi میتوانند با کشش مارپیچ ها ، مقاومت زیادی در برابر شکستگی داشته باشند و از گیر کردن در دیواره های کانال جلوگیری می کند .

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *