انتخاب پوشش های داخل ساختمانی ایده آل برای کلینیک دندانپزشکی

انتخاب پوشش های داخل ساختمانی ایده آل برای کلینیک دندانپزشکی: تعادل بین عملکرد و زیبایی

آیا در حال ساخت کلینیک دندانپزشکی جدید خود هستید یا چنین قصدی دارید؟ 

در جای درستی هستید !زیرا در این مقاله به شما در مورد نکات کلیدی ارتباط مواد سازنده برای مطب دندانپزشکی شما می گوییم و اینکه چرا این انتخاب مناسب از مواد برای پوشش دیوارها، سقف ها و کف ها برای انتقال احساس بهداشت، ایمنی و راحتی به بیماران شما بسیار مهم است. و البته برای تسهیل نظافت و ضدعفونی. 

طبقات کلینیک دندانپزشکی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

لازم است کفپوشی بهداشتی، با تمیز کردن آسان  و دوام بالا را انتخاب کنیم ، بدون اینکه ظاهر زیبایی آن را فراموش کنیم. 

برای انتخاب یک کفپوش، علاوه بر جنبه زیبایی شناختی، سهولت تمیز کردن و هزینه آن، عوامل دیگری مانند مقاومت در برابر سایش، مقاومت در برابر محصولات شیمیایی (نشت مایعات و مواد، مواد شوینده و غیره) و عوامل محیطی باید در نظر گرفته شود.

 علاوه بر این، توصیه می شود که ارتعاشات و سر و صدا را جذب کند.  در برابر رطوبت و تغییرات دما مقاوم باشد و رسانایی حرارتی و الکتریکی پایینی داشته باشد. با در نظر گرفتن همه این موارد، استفاده از لمینت های فشار قوی یا کفپوش های وینیل یا پی وی سی بسیار بادوام را توصیه می کنیم.

انتخاب پوشش های داخل ساختمانی ایده آل برای کلینیک دندانپزشکی

لمینت های فشار قوی ترکیبی چند لایه را امکان پذیر می کند که خواص فیزیکی-مکانیکی لمینت های سنتی را افزایش می دهد.

کفپوش‌های وینیل با دوام که به عنوان PVC شناخته می‌شوند، با مقاومت زیاد در برابر سایش، نفوذناپذیری و تمیز کردن آسان‌شان مشخص می‌شوند. علاوه بر این عدم وجود منافذ باعث کاهش ماندگاری باکتری ها در سطح آن شده و آن را به سطحی فوق العاده بهداشتی تبدیل می کند.


همچنین بخوانید >>> راهنمای خرید یونیت زیگرs30


دیوارها و سقف کلینیک دندانپزشکی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یکی دیگر از جنبه های اساسی که باید به آن توجه زیادی داشته باشیم، نگهداری از سقف و دیوار است. بهداشت مطلوب این دو ، تصویری را که ما به بیماران خود ارائه می دهیم، مطلوب خواهد بود و از تکثیر باکتری ها جلوگیری می کند.

برای سهولت در تمیز کردن و ضد عفونی کردن، استفاده از دیوارهایی را توصیه می کنیم که دارای روکش صاف و بدون درز هستند. از این نظر استفاده از رنگ های اپوکسی یا پلی یورتان که در برابر آب، سایش و ضربه مقاوم بوده و همچنین دارای براقیت بالا و زردی کمی هستند حیاتی است. 

گزینه دیگر قرار دادن پوشش های PVC است که به دلیل مقاومت زیاد، نفوذ ناپذیری و تمیز کردن آسان خود مورد مناسبی هستند و نمایانگر پوششی ایده آل برای مکان هایی است که نیاز به رعایت برخی الزامات بهداشتی دارند.

در مورد سقف ها نباید فراموش کرد که بیماران برای مدت طولانی عمودی دراز می کشند و دید اصلی آنها خواهد بود. به همین دلیل باید مراقب ظاهر آنها باشیم و ترجیحاً از رنگ سفید پرهیز کنیم و آنها را با رنگ های روشن رنگ آمیزی کنیم.

برای سقف ها، توصیه می کنیم از سقف های کاذب یا سقف های متحرک استفاده نکنید تا در نظافت اتاق ها اختلال ایجاد نشود.

کلینیک دندانپزشکی خود را با چه رنگ هایی رنگ کنیم؟

در مورد رنگ‌ها، استفاده از رنگ‌های سرد مانند سفید یا آبی بسیار رایج است، زیرا حس آرامش و بهداشت را ایجاد می‌کنند. با این حال، استفاده از رنگ‌های روشن‌تر که باعث برانگیختن احساس شادی بیشتر در بیمار می‌شوند، در حال افزایش است. 

به این ترتیب می توانیم جرات استفاده از این نوع رنگ را به خصوص در قسمت پذیرایی و اتاق انتظار داشته باشیم. سبز و آبی با رنگ های ملایم یا خاکستری همراه با رنگ های زنده تر مانند صورتی کم رنگ یا هلویی ممکن است انتخاب خوبی باشد. با این حال، ما باید از رنگ های قرمز یا نارنجی قوی که آرامش را برای بیماران ما دشوار می کند، اجتناب کنیم.

برای حوزه مشاوره و آزمایشگاه، رنگ های سردتر را توصیه می کنیم. انتخاب سفید یا آبی همیشه موفق خواهد بود، اگرچه می‌توانیم همان رنگ‌هایی را که در قسمت‌های پذیرایی یا اتاق‌های انتظار استفاده می‌کنیم ، اما در رنگ‌های روشن‌تر انتخاب کنیم.

مهم‌ترین نکته این است که به خاطر داشته باشید که رنگ‌های سرد، روشن و مات باعث ایجاد آرامش در بیماران ما می‌شوند، بنابراین توصیه می‌شود به حداکثر راحتی آنها کمک کنند.

انتخاب پوشش های داخل ساختمانی ایده آل برای کلینیک دندانپزشکی

همچنین بخوانید >>> دستگاه اتوکلاو و انواع آن


پنجره های کلینیک دندانپزشکی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

پنجره یکی دیگر از جنبه های اساسی در کلینیک دندانپزشکی است، زیرا انتخاب آن بر جنبه هایی مانند روشنایی، عایق حرارتی، عایق صوتی و تهویه تاثیر قاطع خواهد گذاشت. 

علاوه بر این، برای انتخاب مناسب، باید متراژ کلینیک، عملکرد آن و سهولت مراقبت و تمیز کردن مناسب را در نظر بگیریم. بنابراین، بسته به نیاز ما، طیف گسترده ای از انواع پنجره ها با ویژگی های خاص را داریم:

کشویی که علاوه بر ایجاد فضاهای بزرگ، در حین باز شدن، مشکل فضا ایجاد نمی کند.

با باز شدن به سمت داخل که تمیز کردن شیشه را تسهیل می کند و تهویه اتاق را مطلوب می کند.

باز شدن به سمت بیرون که فضای داخل اتاق را اشغال نمی کند اما تمیز کردن آن را دشوار می کند.

در مورد مواد، از اینجا آلومینیوم را به خاطر برخی از ویژگی های چندگانه آن توصیه می کنیم: عایق حرارتی. عایق صوتی؛  دوام و مقاومت و البته نظافت آسان آن به همراه تنوع شکل

در نهایت، برای محافظت در برابر آفتاب و کاهش تجمع گرد و غبار، توصیه می شود از لایه های محافظ استفاده کنید ، بنابراین از استفاده از پرده ها و پرده هایی که نیاز به تمیز کردن بیشتر و پیچیده تر دارند، خودداری کنید.

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *