7 نسل باندینگ های دندان

7 نسل باندینگ های دندان:  یک سفر تاریخی در سیر تکامل آن

امروزه دندانپزشکی ترمیمی مدرن بر اساس  حفظ ساختار دندان و آماده‌سازی‌هایی  محافظه کارانه مبتنی بر اثربخشی مواد چسبنده است .

تکامل باندینگ ها یک پیشرفت مهم در دندانپزشکی است، با این حال، نتایج آن به روش و تکنیک کاربرد بسیار حساس است، اگر در طی این فرآیند اشتباه کنیم، منجر به میکرولیکیج عود پوسیدگی یا حساسیت بعد از عمل می‌شود و در بسیاری از موارد ممکن است باعث افتادن ترمیم شود .

در این مقاله به بررسی سیستم های باندینگ در طول زمان می پردازیم . ما از شما دعوت می کنیم در این سفر از طریق تکامل تاریخی آن به ما بپیوندید که در آن خواهیم دید که چگونه ارائه تجاری آن ، تعداد مراحل بالینی مورد استفاده، اثربخشی و سهولت استفاده آن تغییر کرده است . با ما همراه شوید .

نسل های باندینگ دندانپزشکی و سیر تحول تاریخی آن

7 نسل باندینگ های دندان

تصویر: اسکن میکروسکوپ الکترونی عاج پس از اچ کردن با اسید. بزرگنمایی 3500X منبع: Ultradent

باندینگ های دندانی نسل اول و دوم

اولین چسب عاج مبتنی بر فسفات در سال 1978 ظاهر شد. این باندینگ دو جزئی بر اساس برهمکنش بین فسفات و کلسیم موجود در عاج و مینای دندان بدون اچ است ، اگرچه خواص آن همچنان بسیار ضعیف بود زیرا قادر به خیس کردن عاج نبود. در دهه 1980 بود که باندینگ های عاج مبتنی بر فسفات شروع به ظهور کردند و اولین آنها در سال 1983 3M Scotchbond بود ، یک چسب دو جزئی که ظرفیت اتصال به مینا در مقایسه با باندینگ های دهه قبل دو برابر شده بود. چسبندگی به عاج هنوز کم بود. 

متعاقباً، در دهه 1980، چسب های مختلف مبتنی بر فسفات شروع به ظهور کردند.

باندینگ های دندانی نسل سوم

سیستم های دو جزئی در اواخر دهه 1980 به بازار معرفی شدند: پرایمر و باندینگ . این به معنای بهبود قابل توجهی در استحکام باند عاج بود و  شروع چیزی شد که امروزه به عنوان دندان‌پزشکی محافظه‌کار می‌شناسیم.

چسب های نسل سوم نه تنها به ساختار دندان، بلکه به سرامیک ها و فلزات نیز متصل می شوند. عیب آنها این بود که ماندگاری خوبی نداشتند، زیرا پس از 3 سال در دهان ماندگاری آنها کاهش یافت.


همچنین بخوانید >>> راهنمای خرید باندینگGC


باندینگ های دندانی نسل چهارم

نسل چهارم چسب ها در دهه 1990 شروع به کار کردند و نشان دهنده یک پیشرفت بزرگ بودند زیرا توانستند به استحکام باند بالایی با عاج نسبت به نسل های قبلی دست یابند و علاوه بر این، حساسیت پس از عمل را به میزان قابل توجهی کاهش دادند.

 عیب اصلی این نسل از چسب ها این است که دو جزء آنها باید به نسبت های بسیار دقیقی با هم مخلوط شوند که در عمل انجام این کار در مطب دندانپزشکی بسیار دشوار است و این باعث کاهش خواص آنها می شود.

باندینگ های نسل پنجم

در باندینگ های نسل پنجم به نظر می‌رسید که همه چیز را باهم داشته باشیم، زیرا می‌توانستند به خوبی به مینا، عاج، سرامیک و فلز بچسبند و همچنین به صورت تک جزئی ارائه شدند و احتمال این خطا را کاهش می‌دهد. به همین دلیل است که آنها در حال حاضر پرمصرف ترین باندینگ هستند، زیرا استفاده از آنها آسان و قابل پیش بینی است.

چه نسلی از باندینگ ها را ترجیح می دهید؟ اگر شما یکی از کسانی هستید که ترجیح می‌دهید همه چیز را در یک بطری داشته باشید، نسل پنجم باندینگ Vidu بهترین توصیه ما به شما است:

باندینگ یونیورسال برند Vidu

سازگار با تمام مواد ترمیمی

زمان لایت کیورینگ: 15 ثانیه

چسبندگی عالی به عاج و مینای دندان

قدرت چسبندگی فوق العاده

محتویات: 5 میلی لیتر

باندینگ یونیورسال Vidu Light Curing را مشاهده کنید

7 نسل باندینگ های دندان

چسب های دندانی نسل ششم

نسل پنجم هنوز هم قابل ارتقا است، آیا می دانید چگونه؟ در کاهش تعداد مراحل، به هر حال روند پیشرفت همیشه به سمت ساده سازی است. به همین دلیل است که نسل ششم باندینگ ها حذف مرحله اچ کردن یا گنجاندن آن را به صورت شیمیایی در یکی از مراحل دیگر پیشنهاد می کند.

باندینگ های نسل ششم حداقل روی عاج نیازی به اسید اچ ندارند، زیرا در یکی از اجزای خود پرایمر عاج دارند. استفاده از آنها چالش برانگیز است و مورد پذیرش جهانی نیست زیرا هنوز در مورد کیفیت چسبندگی روی مینای دندان بدون اچ شک وجود دارد. 

علاوه بر این، در این نسل ما به دو بطری و به دنبال ان با حاشیه خطای بالاتر بازگشته ایم که ناشی از مخلوط کردن آنها در نسبت های مختلف است.

اگر نماینده ای از نسل ششم، چسب دو مرحله ای خود اچ می خواهید، توصیه می کنیم:

  • چسب کیت باند  Clearfil SE برند Kuraray
  • ایمن، سریع و آسان برای استفاده
  • چسبندگی بهینه به عاج، مینا، فلزات و پرسلن
  • بدون کلسیفیکاسیون بیش از حد
  • آب بندی حاشیه ای موثر برای محافظت در برابر ریزنشت
  • کیت باند  Clearfil SEبرند Kuraray را مشاهده کنید

همچنین بخوانید >>> نانو هیدروکسی آپاتیت چیست؟ 


باندینگ های دندانی نسل هفتم

باندینگ نسل هفتم و کنونی باندینگ ها نسبت به نسل ششم ساده‌تر هستند و تنها به یک جزء و یک بطری نیاز دارند . از جمله پیشرفت های آن، استحکام باند استثنایی آن به عاج و مینای دندان و همچنین سرامیک ها و فلزات است. مزیت دیگر این است که باندینگ های نسل هفتم به میزان رطوبت باقی مانده روی سطح آماده سازی حساس نیستند.

اگر چیزی که نیاز دارید باندینگ سلف اچ است  که تک جزئی نیز باشد، نسل هفتم باندینگ ها توصیه می کنیم:

  • چسب Futurabond M برند Voco
  • چسبندگی عالی به مینا و عاج
  • کاربرد ساده و سریع
  •  Film thicknessکافی برای تکنیک تک لایه

باندینگ در دندانپزشکی با هدف بهینه سازی نتایج و کاهش تعداد مراحل بالینی به طور مداوم در حال تغییر است. امروزه بازار طیف گسترده ای از باندینگ های دندانی از نسل های مختلف (معمولاً از پنجم تا هفتم) و با ویژگی های مختلف را ارائه می دهد.

 ما امیدواریم که با این مقاله به یک مرور کلی از تکامل تاریخی این محصولات کمک کرده باشیم تا دندانپزشکی را به یک رویکرد محافظه کارانه تر تبدیل کنیم .

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *